Księga kondolencyjna Piotra Krupy

Strona poświęcona wpisom kondolencyjnym i wspomnieniom.
Prosimy o pozostawianie wpisów w komentarzach, mogą pojawiać się one na stronie z niewielkim opóźnieniem.

Piotr Krupa 1966 – 2016

fot. Kasia Warańska
fot. Katarzyna Warańska

Urodzony w Rzeszowie. Pilot, podróżnik, alpinista. Dziennikarz „Przeglądu Lotniczego” oraz „TSK 24″. Członek Mikrolotowej Kadry Polski. Złoty medalista mistrzostw Polski, Ukrainy, Czech. Vice-mistrz świata w lotach PPG- Pekin 2007.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego oraz Fotoklubu ” Galeria” MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jego prace były zauważane i nagradzane w wielu konkursach w kraju i za granicą (m.in. National Geographic, International Photography Awards). Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Połączył dwie pasje, które składają się na to, że fotografował z innej perspektywy – z „lotu ptaka”.
Piotrek dołączył do naszego Stowarzyszenia w pierwszych latach jego istnienia, w latach 2012 – 2014 pełnił funkcję jego prezesa, był także członkiem Rady Artystycznej RSF oraz inspiracją dla większości jego członków.

O twórczości Piotra

Fascynującym rezultatem połączenia dwóch pasji Piotra Krupy: fotografii i motolotniarstwa, jest jego obszerna i oryginalna twórczość. Widoki Ziemi z wysokości lotu ptaka – główny temat, w którym się twórczo realizuje, naznaczone są jakością technicznego mistrzostwa, jakie osiągnął w obu tych dziedzinach. Jednak o ich wartości artystycznej decyduje zupełnie coś innego: to coś, to umiejętność posługiwania się fotograficznymi środkami wyrazu i budowania  przy ich pomocy własnej, indywidualnej formy wypowiedzi twórczej. W fotografiach Piotra Krupy bowiem z trudem odczytuje się rzeczywistość, choć są one z niej zdjętymi, wiernymi kalkami. Zapewne w dużej mierze dlatego, że tylko nieliczni mają możliwość oglądać ją z takiej perspektywy – ale przede wszystkim dlatego, że odbiera się je jako czysto abstrakcyjne obrazy. Obrazy zachwycające bogactwem wysmakowanych struktur, skomplikowanych rysunków i wyrafinowanych, światłem tonowanych barw, scalonych w harmonijną całość kompozycją kadru. Te skojarzenia z obrazem – jego płaskością – dodatkowo pogłębia sposób fotografowania: artysta najczęściej ustawia obiektyw prostopadle w dół, co pozwala mu optycznie spłaszczać wypukłości terenu, wykorzystywać graficzne walory cieni i unikać zniekształceń przestrzeni, spowodowanych zarówno kulistością Ziemi jak i rozmywaniem się ostrości, będącego skutkiem  różnic w odległościach. Jakkolwiek wydaje się, że celem artysty jest tu przede wszystkim uzyskanie efektu estetycznego, ten zabieg służy także dokumentalnemu aspektowi tych zdjęć, stanowiącemu niejako ich „drugie dno”.  Jak na rozmaitość fotografowanych „krajobrazów” i miejsc, barw i światła różnych pór dnia i roku, wszystkie prace Piotra Krupy cechuje nadrzędna, wspólna im wszystkim równowaga i – przy rozległości i mnogości fragmentów przestrzeni, z których „wycina” swoje obrazy – oszczędność kompozycji. Szuka uporządkowanych rytmów: często wykorzystuje do tworzenia plastycznych podziałów prac długie, gładkie pasma rzek i cieków wodnych oraz równolegle układające się wzdłuż nich pasy kamienistych lub piaszczystych brzegów i lasów. Czasem zawęża kadr do pojedynczej formy krajobrazowej, znajdującej się na tle wizualnie jednolitej  płaszczyzny – jak w fotografii z oczkiem wody w środku równomiernej struktury z wyschniętego, spękanego błota, tej  z niezwykłym ”okiem”, ukształtowanym z wyższych zarośli na tle bruzdami orki zrytmizowanego pola, czy tej z małą wysepką na środku wody, otoczoną promieniami z ulotnych śladów startujących do lotu ptaków. „Poluje” na efektowne kolorystycznie fragmenty, z których, umiejętnie kadrując, czyni  główne elementy kompozycji. Najpiękniejsze z nich to te, które eksponują głębię i rozmaitość koloru wody, smug różnokolorowych skał, bogactwo odcieni zieleni i rozżarzonych jesiennych kolorów lasów czy cieniowaną szarością biel lodowców.
Konsekwencja fotograficznych obrazów Piotra Krupy przywodzi na myśl słowa Bernarda Descamps: Fotografia jest w rzeczywistości autoportretem, wewnętrznym obrazem rzuconym na przedmiot czy też na codzienną rzeczywistość, których zwyczajowe znaczenie zostaje w ten sposób zmienione. Podróżuję, by spotkać się z samym sobą, by odnaleźć obrazy, które są we mnie, i które niestrudzenie staram się odsłaniać.
Wydaje się, że Piotr Krupa wznosi się w przestworza i szybuje z ptakami w tym samym celu …

Stanisława Zacharko (źródło)

Kondolencje:

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
2016-05-01
Piotrusiu byłeś, jesteś! dla nas drogowskazem w poszukiwaniach fotograficznych. Jesteś wzorem w postrzeganiu świata, bo to Twoje fotografie, te z nieba, te z góry, te z przestworzy, po których teraz fruwasz nie zważywszy na wiatr i deszcze, są wzorem do naśladowania. Pokazywałeś nam jak patrzeć na ten świat… To z nami się śmiałeś, dyskutowałeś i nie jedną wystawę i plener razem przeżyliśmy… nigdy tego nie zapomnimy. Ty też nie zapomnij. Dla wielu z nas byłeś pierwszym nauczycielem, dla innych mentorem. Zawsze pogodny, uśmiechnięty, chętny do działania i pomocy. Zawsze będziesz z nami, zawsze Twój cień z nieba – sam Ty – będziesz wskazywał nam te obrazy i kadry, które powinniśmy uwiecznić… Nigdy o Tobie nie zapomnimy. Czuwaj nad nami z góry. Bądź dla nas zawsze dobrym światłem…
Składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym – przyjaciele, koleżanki i koledzy z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

W. Słapiński
2016-05-01
SPOCZYWAJ W SPOKOJU,,,,TERAZ BĘDZIESZ ROBIŁ ZDJĘCIA Z WYSOKIEGO NIEBA,,,,,,,

tkr1953
2016-05-01
Niech Twoj pobyt na gorze bedzie tak piekny jak ziemia fotografowana przez Ciebie

Jerzy Zygadło
2016-05-01
Poznaliśmy się chyba 25 lat temu przy remoncie mojego mieszkania , później przepadł . Minęło kilka lat … przyszedł do mojego zakładu zrobić sobie foto do paszportu i przy okazji pokazał mi swoje pierwsze jeszcze zdjęcia ziemi z nieba – nie tyle zdjęcia zrobiły na mnie wrażenie choć były świetne ale zapał , entuzjazm , energia i pasja … ta radość na twarzy jak opowiadał mi swoje plany , co zamierza , co będzie realizował , jak tego dokona – widziałem w nim wulkan energii i chęci do działania … rzadko, ale czasami sie widywaliśmy , zaglądał jak przechodził , a częściej przez przypadek … zawsze taki sam – pełen energii, pomysłów i opowiadań. Ciągle myślałem aby podejść do RSF i trochę sie zaangażować bo mnie zapraszał… ale praca praca praca…nie zdążyłem. Pierwszy komunikat o wypadku bez szczegółów w prasie z rana i skojarzenie z Piotrem , ale po chwili … nieeee to niemożliwe – to nie on … . Ale po południu jak włączyłem internet wszystko stało sie jasne – niewyobrażalna tragedia , żal , smutek i właściwie nie wiem co napisać aby nie otrzeć sie o banał . To nie powinno się stać po prostu …nie powinno . Piotr żegnaj …

A. Błoński
2016-05-01
„Są ludzie, których anioł śmierci przytula zdecydowanie za wcześnie”. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodziny Pana Piotra i przyjaciół.
Będzie mi brakowało Pana pięknych zdjęć… .
[*] [*] [*]

Jarek Rybak
2016-05-01
Piotrze, zawsze byłeś, jesteś i będziesz wspaniałym człowiekiem, kolegą i przyjacielem.

Marek
2016-05-01
Smutek wielki przeszywa człowieka, oraz pytanie dlaczego?…. Dwie godziny po twoim wypadku sam niemal nie straciłem życia….. Mi się udało….. ŚPIJ W POPOJU, PRZYJACIELU.

Hugo
2016-05-01
Moje Kondolencje dla całej rodziny!

Ewa Kacperek
2016-05-01
Z Piotrem rozmawiałam tylko raz. Czasem kontaktowaliśmy się przez Facebooka. Pozostanie w mojej pamięci na zawsze.

Katarzyna Metzger
2016-05-01
PIOTRZE tak mi Smutno i Źle… zaraziliście mnie miłością do latania. Nie mówiłeś wiele ale zawsze to co trzeba… zawsze będziesz z nami

Barbara
2016-05-01
Spoczywaj w Pokoju,
Wyrazy współczucia dla rodziny
[*][*][*]

Elżbieta B.
2016-05-01
Piotrze,odszedłeś realizując jedną ze swoich pasji…teraz swym uśmiechem i ciepłem zjednujesz niebiańskie istoty.
Właśnie tak Cię zapamiętam – człowieka który zawsze znalazł chwilę by zamienić parę słów,obdarzyć uśmiechem, no i z nieodłącznym aparatem w ręce…
Najszczersze wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół dla których na zawsze pozostaniesz Dobrym Duchem, z którym przyszło im dzielić życie.

Joanna Brzyska
2016-05-01
Po tym co zostawił widać jak piękną miał duszę.
Ogromny smutek i żal. Wyrazy współczucia.

Agnieszka Wiśniowska
2016-05-01
Piotr był człowiekiem zawsze uśmiechniętym i życzliwym dla innych ludzi. Zawsze zostanie taki w mojej pamięci. Spoczywaj w pokoju.

Wanda – UTW Rzeszów
2016-05-01
Szkoda… że pasja stała się tak okrutną…

Marek Pelc
2016-05-01
Tak nagle, tak wcześnie,
tak niesprawiedliwie,
w sercu tak boleśnie,
zaś w myślach tak dziwnie…
Piotrze będzie nam wszystkim brakowało Ciebie oraz Twoich fotograficznych arcydzieł.
Rodzinie Piotra składam najszczersze wyrazy współczucia.

Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne ATEST 2000
2016-05-01
Tylko Cie widzieliśmy na Konfrontacjach w WDK. Ale pamiętamy i modlimy się!

Agata
2016-05-02
Dziękujmy…za Twoje życie, cenne rady i spostrzeżenia, za to, że gdzies tam czuwasz skadś tam, z wysoka, za to, że byłeś, jesteś i będziesz wiecznie, w naszych sercach, w myślach, wspomnieniach, za to, że pokazałeś jak żyć, byś szczęśliwym i spełniać swoje marzenia, pomimo wszystko i na przekór wszystkiemu…byłeś i zostaniesz dla nas wzorem – „Son of the blue sky”

Anna Warańska
2016-05-02
I co teraz gdy Ciebie tu nie ma?
Skrzydło wieczności w nagrodę dostałeś
I choć płaczą lasy,płacze cała ziemia
teraz najlepsze kadry są Twoim udziałem
Nie żegnaj zatem ale do widzenia
swą pasją tak szczerze wielu zarażałeś
Nie mówimy żegnaj lecz do zobaczenia
w pięknych fotografiach z nami pozostałeś
Z wyrazami współczucia dla rodziny , przyjaciół i wszystkich członków RSF

Rafał K.
2016-05-02
Najpierw zobaczyłem Twoje zdjęcia. Później, całkiem przypadkiem miałem okazję Cię poznać.
… cieszę się, że ta okazja mi się trafiła.

Wacław Nowacki
2016-05-02
Był na mojej 40-stce z żoną, wyposażony w GOPRO – uśmiechnięty kręcił wszystko zanim inni na to wpadli. Kilka lat później jadłem z nim pierogi w knajpie ukraińskiej – uśmiechnięty i pełen energii rozprawiał o wyjazdach do zaprzyjaźnionych fotografów z za wschodniej granicy. Ostatnio rozmawialiśmy na wernisażu Michała- Piotrek jak zwykle uśmiechnięty, pełen wigoru opowiadał o planach lotu nad Rumunią.
Widywaliśmy się.
Pomagał mi z wystawami.
Byliśmy umówieni na portret ale … nie zdążyłem. Nauczyłeś mnie, że muszę się spieszyć.
Nigdy mu tego nie powiedziałem ale był dla mnie wzorem fotografa, wzorem zaangażowania i wzorem postawy człowieka. Dziękuję Piotrze, że pojawiłeś się na mojej drodze.
Składam najszczersze wyrazy współczucia dla Rodziny.

Piotr Sawka
2016-05-02
Piotr, mieliśmy inne plany. Jak mogłeś?! 🙁

Janusz Witowicz
2016-05-02
pod jednym z Twoich zdjęć/przedstawiającym z góry galopujące konie/zamieściłeś podpis-„tak się czuję”- dlaczego ten Twój galop tak się szybko zakończył —–.wielka strata.

Janek z rodziną
2016-05-02
Gdy przychodzą wspomnienia bolesne,
gdy przyjaciół odejścia są zbyt przedwczesne;
zaćmione są troski współbytu – Te wczesne…
Zachowajmy w sercu wszystkie „pamięci” radosne!
Lecz życie nakazuje stanąć trzeźwo na nogi,
odjąć wspomnienia…Te kaleczące jak ostrogi;
i mieć świadomość że PRZYJACIEL nasz drogi Piotr
jest u celu; na końcu Bożej Drogi!

Agnieszka Kielar
2016-05-02
Brak słów, by oddać żal po stracie Piotra – człowieka, który wnosił radość, inspirację i uśmiech wszędzie gdzie się pojawiał. Był jak Słońce. Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych Piotra. Jego życie pozostawi trwały ślad w sercach wielu z nas.

Ewelina B.
2016-05-02
Zawsze zawsze będziesz żył….w naszych sercach….nic więcej dodać nie mogę bo łzy przesłaniają wszystko….

Sławek z rodziną
2016-05-02
Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze z nami mógł być .
Odszedł nasz przyjaciel, człowiek mądry, pogodny, uczciwy i szlachetny.
Jego śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali.
„Człowiek jest wielki
nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II

Michał Drozd
2016-05-03
Najlepsi odchodzą najwcześniej. Ostatnio rozmawialiśmy z Januszem o tym jak fantastyczne zdjęcia robi Piotr. Kilka dni przed nieszczęściem. Kiedyś gdy pierwszy raz pojawiłem się w RSF, Piotrek przyniósł mi zdjęcia z przed wielu lat z treningów karate. Wspólnych treningów. Sprawił mi wielką radość, bo przypomniałem sobie te wszystkie beztroskie chwile spędzone z Piotrkiem i resztą kolegów. Łączę się z żalem po stracie starego kumpla.

Parayasio
2016-05-03
Niektórzy odchodzą ale żyją w nas na zawsze. Niektórzy odchodzą ale pozostawiają po sobie wspomnienia które trwają ciągle. Niektórzy odchodzą a my za nimi tęsknimy brakuje nam gestów drobnych niby normalnych codziennych rzeczy. Ty Piotrze widzisz to z innej perspektywy. Perspektywy Anioła dla którego ten ostatni lot jest niemal doskonały. Wyrazy współczucia dla Rodziny.

Tomasz – Kuźnia Światła
2016-05-03
Piotrze! Kuźnia jest Ci wdzięczna nie tylko za Twoje zdjęcia, ale przede wszystkim za Twoją obecnośc w naszej fotograficznej drodze… Dziękujemy za słowa, za przychylność i wsparcie, którym darzyłeś nas – amatorów. Naprawdę pozostaniesz w naszej pamięci…

Miro Černý, K-91
2016-05-03
Vážení priatelia, prijmite našu úprimnú sústrasť s úmrtím Vášho kolegu a priateľa.

Kokon
2016-05-03
Są chwile i ludzie, których się nie zpomina… niech cie sie tam dobrze lata Piotrze. Wyrazy współczucia dla rodziny.[*]

Barbara Wojtunik
2016-05-03
Piotrze !!! Ty , zawsze uśmiechnięty, skory do żartów, pełen optymizmu i ze swoją wielką PASJĄ ! Pasją , która Cię nam odebrała . W lipcu 2016 r. mieliśmy lecieć po raz kolejny .Niestety …….. Więc DZIĘKUJĘ Ci za spełnienie moich marzeń i loty z Tobą na motoparalotni, zwłaszcza ten z ” niespodzianką” lądowania na autostradzie. NIE MA słów pocieszenia na ten smutek i żal , który nas wszystkich ogarnął !!! Składam najszczersze wyrazy współczucia dla całej Rodziny Piotra.

Jerzy Skiba
2016-05-04
W środę przed feralną sobotą wieszaliśmy razem naszą grupową wystawę. Gdy ramy wisiały już na ścianie, swoim zwyczajem wyjąłeś telefon i elektroniczną poziomicą sprawdzałeś czy wszystko jest równo. To zdjęcie pojawiło się na naszej RSF-owej stronie z podpisem „trzymamy poziom”. Ty chłopie trzymałeś poziom, na dole i na górze, dosłownie i w przenośni. Dzięki za czas razem, żal że za krótko.

Małgorzata
2016-05-04
Wyrazy szczerego współczucia dla rodziny.

Sławek Skarbowski
2016-05-04
Brak mi słów, Piotrek zawsze będę pamiętał nasze wspólne wyjazdy do Łodzi, pogaduszki o fotografii i nie tylko….
Żegnaj przyjacielu…..
Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny.

Dorota Michno
2016-05-04
Ostatnio rozmawialiśmy tylko o wyjazdach i zdjęciach, ale były kiedyś ogniska….gdy był moim zuchem, kolegą od wspinania i wspólnego malowania dachu domu w którym teraz mieszkam, nawet w pierwszym mieszkaniu zakładał mi domofon.Zawsze uśmiechnięty, zarażał mnie optymizmem i chęcią życia. Rozumiałam pasje, nie rozumiem tego że odszedł. Żal i smutek i wielkie szczere współczucie dla całej rodziny.

Ewelina Łopuszańska
2016-05-04
Rozmawiałam z Piotrem raz może dwa. Jego zdjęcia zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Z pewnością nie dotyczy to artystów. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodziny.

Wojtek Mściwujewski z Rodziną
2016-05-04
Piotrze, w sobotnie przedpołudnie dotarła do mnie tragiczna wiadomość… Zbierałem się wielokrotnie, aby wyrazić słowami co czuję. Łzy nie pozwalały. Dlaczego Ty???
Żegnaj przyjacielu…, już nie polecę z Tobą, jak planowaliśmy od lat.
Reniu, najszczersze wyrazy współczucia dla Ciebie i całej Rodziny.

Andrzej Rutkowski
2016-05-05
Piotrze, nie mogę w to uwierzyć.
Nie zapytasz już czy spotkamy się na targach w Łodzi.
To takie banalne, ale chyba w najprostszych rzeczach najbardziej widać pustkę.
Źle się z nią czuję.

Andrzej Łada Prezes Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Św.
2016-05-05
Drogi Piotrze!
Znaliśmy się tylko pięć lat, ale tyle razem przeżyliśmy. Pamiętam nasze pierwsze loty, gdy wykonywałem zdjęcia do mojego albumu „Nad Kamienną”. służyłeś mi swoją radą i doświadczeniem. Ten album to po części Twoja zasługa. Obaj pokochaliśmy moją rzekę – naszą rzekę.
Nigdy nie zapomnę przelotu o zmierzchu między dwoma kominami cementowni w Ożarowie. po raz pierwszy się bałem, gdy pęd ciepłego powietrza wystrzelił nas w górę. To Ty i Twoje umiejętności sprawiły, że nic nam się nie stało. To dzięki Tobie wykonałem w mroźny poranek zdjęcie cementowni w promieniach wschodzącego słońca., które otrzymało nagrodę na ogólnoświatowym konkursie.
gdy 29 kwietnia odwiedziłeś mnie w ostrowieckiej galerii fotografii na kilka godzin przed wernisażem XII Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria MCK nie przyszło mi na myśl, że będzie to nasze ostatnie w uściskach pożegnanie. Jeszcze planowaliśmy w maju wspólne loty…. Taki żal i smutek. Na zawsze będziesz w mojej pamięci. Teraz szybujesz w niebiańskich przestworzach i nic Ci już nie grozi.
Do zobaczenia Przyjacielu.
Jeszcze kiedyś polatamy.
Składam najszczersze wyrazy kondolencji całej Rodzinie.

Kasia
2016-05-05
spotkamy się w chmurach…
gdy świat nas nie będzie już chciał…
gdy ziemi kochanej spowszednieją nasze stopy…
ptaki pomogą nam frunąć
w górę
w stronę słońca…
tam będziemy mogli rozmawiać,
rozmawiać, rozmawiać…
i tańczyć w chmurach
jak wiatr…
[Hanna Pisarska Rogowska- w chmurach]
to nie przypadek sprawił, że nasze drogi się spotkały…
dziękuję, że Cię znałam…
byłeś, jesteś!
najwspanialszym Aniołem…

Koleżanki i koledzy z ostrowieckiego Fotoklubu Galeria MCK
2016-05-06
500 lat temu Leonardo da Vinci stwierdził:
– „Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo. Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić.”
Piotrze, szczęśliwego powrotu!
Mówiąc o skrzydlatych istotach, wszyscy raczej mają na myśli anioły, a my – nieloty z obiektywami – od tej pory przede wszystkim Ciebie.

Magda
2016-05-06
Nie mówimy żegnaj lecz do zobaczenia Piotrek

Piotr Pieróg
2016-05-07
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
Piotrze-spoczywaj w pokoju.
Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny.

Pietruszka
2016-05-07
Dla wszystkich nas był bliskim człowiekiem. Każdy z nas będzie zawsze nosił go w swoim sercu jako uśmiechniętego, pogodnego, zawsze pomocnego nam człowieka…
Zegnaj Przyjacielu do zobaczenia w lepszym życiu 🙁