Rocznik 2020

Rok 2020, rok pierwszej w nowym stuleciu – a nawet tysiącleciu – pandemii, z całą pewnością będzie ważną datą w historii naszego świata. Zmienił nasze życie na bardzo wielu poziomach. Ta nowa dla wszystkich sytuacja wpłynęła także na to, co i w jaki sposób członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „zatrzymali w kadrze”.

Wystawa rocznikowa, której katalog oddajemy do Państwa rąk, obejmuje fotografie, które w jakimś sensie można uznać za reprezentatywne dla naszej aktywności w roku 2020. Dla wielu z nas fotografowanie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, stało się formą ucieczki od niepokojącej rzeczywistości dnia codziennego. Innym dało możliwość wyrażenia swojego niepokoju, niepewności, poczucia wytrącenia z równowagi, i tak już wcześniej chwiejnej we współczesnym świecie. Dziwna, bo opustoszała przestrzeń publiczna stała się także nośnym tematem fotografii o charakterze dokumentacyjnym. 

Wybrane przez autorów oraz Radę Artystyczną RSF fotografie, przedstawione na wystawie i zawarte w niniejszym katalogu, stanowią pewien dokument „roku zarazy”, nawet jeśli pozornie do samego problemu się nie odnoszą. Powstały bowiem dlatego, że funkcjonowaliśmy w takich, a nie innych okolicznościach i w takim, a nie innym stanie umysłu. Za każdym zdjęciem stoi bowiem jego autor, jego wrażliwość i jego własna historia.

Początkiem roku 2021, w chwili gdy przygotowujemy naszą wystawę, jest w nas wiele niepewności i bardzo niewiele optymizmu. Ale jest w nas też nadzieja, bo na zewnątrz wciąż jest świat, który czeka, by go sfotografować.   

Elżbieta Rokosz

Rocznik 2020

katalog wystawy
Autorzy: członkowie RSF

ISBN: 978-83-951848-3-3
Data publikacji: 2021-01-04
Projekt okładki – Agnieszka Mac-Uchman
Projekt katalogu – Agnieszka Mac-Uchman
Korekta – Artur Wysocki
Nakład – 50 egz.
Druk – presejo.com

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne