2012

Sprawozdanie z działalności  Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego w roku 2012

 

Stałe formy działalności RSF-u w 2012 roku:


Cotygodniowe spotkania członków w poniedziałki  przy ul. Dominikańskiej 15 w Rzeszowie.

Strona internetowa http://www.rsf.rzeszow.pl/.

Fanpage na portalu Facebook – https://www.facebook.com/RSF.Rzeszow, na którym oprócz członków obserwuje nas 300 osób.

Czytelnia RSF-u – czytelnia dostępnych w internecie legalnych i darmowych pozycji książkowych oraz czasopism, o tematyce fotograficznej, opublikowanych na stronie www.rsf.rzeszow.pl/category/czytelnia/.

Fotorelacje – dokumentowanie wszystkich ważnych wydarzeń z działaności Stowarzyszenia, jak również ciekawszych imprez organizowanych w mieście. Zdjęcia opublikowane są na stronie www.rsf.rzeszow.pl/galeria/.

 

Cykliczne przedsięwzięcia fotograficzne podejmowane przez członków RSF:


Miesięczniki – comiesięczne konfrontacje fotograficzne wewnątrz stowarzyszenia. Podczas nich członkowie stowarzyszenia prezentują i omawiają swoje najlepsze zdjęcie miesiąca. Poprzez tajne głosowanie wybierane jest najlepsze zdjęcie w grupie. Miesięczniki są publikowane w formie elektronicznego periodyku na stronie internetowej www.rsf.rzeszow.pl/category/miesieczniki/.

Rocznik –  jest to wystawa i katalog podsumowujący roczne dokonania członków RSF.

Galeria Nierzeczywista – wirtualna galeria fotografii www.nierzeczywista.art.pl prezentująca projekty fotograficzne członków jak również całego stowarzyszenia, w której cyklicznie publikowana jest nowa wystawa.

 

W roku 2012 członkowie RSF brali udział i organizowali następujące przedsięwzięcia, wystawy i pokazy  fotograficzne:

 

STYCZEŃ 2012


 • WYSTAWY

data:     13 stycznia 2012 r.
Krakowski wernisaż wystawy fotografii Marcina Lurańca pod tytułem „Portret w otworku”.

data:     29.01 – 16.02.2012 r.
Wystawa Kasi Warańskiej pod tytułem „Zmierzanie… Drogi zatrzymane w czasie” Zdjęcia powstały we wrześniu 2011     na pograniczu polsko – czeskim oraz w mieście Kutna Hora w środkowych Czechach. Wystawa ta nie jest typową prezentacją zdjęć podróżniczych, jest natomiast artystycznym spojrzeniem autorki na miejsca … pełne ciszy, pustki, zapomnienia.

 • PLENERY

data:     07.01.2012 r.  Pierwszy w nowym roku plener fotograficzny RSF-u w Bieszczadach.

 • WYDARZENIA

data:   23.01.2012 r.
Odbyło się nadzwyczajne walne zebranie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego na którym zostały przeprowadzone wybory do władz stowarzyszenia.

Zarząd Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego:
Prezes – Piotr Krupa
Wiceprezes – Grzegorz Kobiernik
Sekretarz – Agnieszka Szafirska
Skarbnik – Sławomir Fornal
Członkowie Zarządu – Mariusz Baran, Tomasz Kudasik, Artur Wysocki

Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Warańska – Przewodnicząca
Stanisław Karcz
Jerzy Skiba

Sąd Koleżeński:
Zdzisław Świeca – Przewodniczący
Piotr Mulak
Elwira Kuczyńska

data:  28.01.2012 r.  Przez     Teatr     Maska w Rzeszowie oraz VIA Katolickie Radio Rzeszów zorganizowany został koncert charytatywny ZOSTAŃ Z NAMI KOLĘDO na rzecz Kuby Piecucha chorego na stwardnienie rozsiane. Impreza odbyła się 28 stycznia 2012 r. w Teatrze Maska w Rzeszowie. Podczas aukcji licytowane były między innymi zdjęcia, członków RSF.

LUTY 2012


 • WYSTAWY

data: 19.02 – 8.03 2012 r.
Wystawa rocznikowa Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Była to kolejna, druga już, edycja ekspozycji podsumowującej twórcze dokonania fotografów zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Wystawę     można było oglądać w Galerii OPe przy Klasztorze oo. Dominikanów w Rzeszowie .

 • WYDARZENIA

data: 17.02.2012 r.
3. Krośnieńskie Święto Fotografii – jeden wieczór pełen fotograficznych wystaw, dyskusji i spotkań zorganiziowane przez: Krośnieńskie Kółko Fotograficzne „Kuźnia Światła” i Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na Święcie zaprezentowane zostały dziesiątki zdjęć, dorobek fotograficzny kółka – wystawy zbiorowe, indywidualne, projekcje multimedialne.  Ponadto wygłoszona została prelekcja zaproszonego gościa – Piotra Krupy (Prezesa Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego), który podzieli się z nami swoją fotograficzną historią.

 • KONKURSY

MIASTO W OBIEKTYWIE. Tematem konkursu były zdjęcia obrazujące miasto ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi jego życia, mieszkańców, infrastruktury, wydarzeń kulturalnych i społeczno-politycznych oraz innych, bezpośrednio związanych z tematem, pokazane w możliwie najciekawszy sposób. Wśród laureatów znaleźli się Marcin Luraniec, Katarzyna Warańska i Artur Wysocki.

 

MARZEC 2012


 • WYSTAWY

data: 11.03.2012
W Galerii Ope prezentowana była wystawa Patrycji Pitra „Kubańska czasoprzestrzeń”.        Wystawa była fotograficznym  zapisem wyprawy, która odbyła się na przełomie XI i XII 2011     roku. Za pomocą zdjęć autorka starała się pokazać wyspę bez     retuszu, której często nie widzi turysta odwiedzający Karaiby.     Szukała drugiego oblicza Kuby.

data:  08.03 – 28.03.2012 r.
Wystawa Marcina Lurańca  „Miasto z przedświadomości… – wspomnienia ze snów”  w Starej Drukarni

 • WARSZTATY

data:   31.03.2012 r.
Wernisaż i oficjalne otwarcie wystawy prac uczestników warsztatów fotograficznych „JEDEN KADR – DWA PLANY – TRZY TEMATY”, które odbyły się we wrześniu 2011 r. w ramach Rzeszowskiej Akademii Fotografii. Zaprezentowany zestaw 25 fotografii wykonanych w trakcie zajęć plenerowych w Bieszczadach to tematyczna różnorodność, subiektywne widzenie otoczenia i całkowita     dowolność techniki. Warsztaty prowadzone były przez znanego fotografa – Pawła Charę, udział w nich wzięli członkowie Stowarzyszenia – Kasia Warańska, Patrycja Pitra.

 • KONKURSY

data: 14.03.2012 r.
Tomasz Kudasik został laureatem konkursu „Dzielnice Rzeszowa”organizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa

 • INICJATYWY

data:  19.03.2012 r.
Otwarcie wirtualnej Galerii Nierzeczywistej –www.nierzeczywista.art.pl, w której prezentowane są wystawy członków RSF. Galerię zainaugurowała wystawa Agnieszki Szafirskiej „Książka”.

 

KWIECIEŃ 2012


 • WYSTAWY

data:   03.04.2012 r.
Ekspozycja wystawy Patrycji Pitra „Kubańska Czasoprzestrzeń” prezentowana w Galerii w Holu u Attavantich przy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

data:  21.04.12 r.
Wystawa „By czas nie zaćmił i niepamięć…” zorganizowana przez Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie oraz Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne prezentowana w galerii OPe. Jest to ekspozycja zdjęć wykonanych w Muzeum Mleczarstwa  w Rzeszowie.

data:  26.04.12 r.
miejsce: Stara Drukarnia, Galeria Nierzeczywista
Wernisaż wystawy Rafała Nowaka „Niemy krzyk tragedii czyli Strefa Zero w Obiektywie” Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia reportażowe zrobione podczas dwóch wyjazdów do Czarnobyla oraz Prypeci w 2010 i 2011 r. Wernisaż odbył się w 26 rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wystawa została jednocześnie pokazana w Starej Drukarni oraz w Galerii Nierzeczywistej.

 • GALERIA NIERZECZYWISTA

data:  05.04.2012r.
Wystawa Katarzyny Warańskiej „Zmierzanie… Drogi zatrzymane w czasie”.

 • WARSZTATY

data:  11.04.2011 + 12 tygodni
RSF zorganizował  warsztaty fotograficzne dla mieszkańców miasta Rzeszowa : „Portret – Rzeszowskie warsztaty fotograficzne”. Warsztaty zostały dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury i sztuki w 2012 roku. Szkolenie trwało 12 tygodni, prowadził je Michał Drozd (Od ponad 20 lat uprawia zawód fotografa (dyplom czeladniczy w 1985) będąc: laborantem, fotoreporterem i fotografem). Zdjęcia z warsztatów były prezentowane podczas późniejszych wystaw.

 • KONKURSY

Agnieszka Szafirska wśród laureatów konkursu “Cyberfoto 2012”

 

MAJ 2012


 • WYSTAWY

data: 25.05. 12 r.
Ekspozycja wystawy Kasi Warańskiej „Zmierzanie… Drogi zatrzymane w czasie” w Jarosławiu w Galerii w Holu u Attavantich przy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

data: 10.05.12 r.
Wernisaż wystawy  Marcina Lurańca „Sen w Portrecie” w Galerii OPe w Rzeszowie.

data: 10.05.12 r.
Udział RSF w jubileuszowych X Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych. RSF zaprezentował tam grupową wystawę „Autoportret z przymrużeniem oka”.

data: 19.05.2012 r.
W ramach Nocy Muzeów w Europejskiej Galerii Sztuki w Millenium Hall, została pokazana wystawa Rocznik RSF 2011 podsumowująca twórcze dokonania fotografów zrzeszonych w Rzeszowskim Stowarzyszeniu Fotograficznym.

 • GALERIA NIERZECZYWISTA

Wystawa Mariusza Barana „Targowa Lapidarnie”.

Wystawa RED, z cyklu RGB – Przygotowanej przez RSF

 • KONKURSY

data: 05.2012 r.
“In Cammino. Percorsi in Europa tra viaggio, arte e spiritualità” – Video & Photo Contest

Wybrane zdjęcia Agnieszki Szafirskiej z zestawu Camino można było zobaczyć na pokonkursowej wystawie, w Spazio per le Arti contemporanee del Broletto di Pavia (czyli w Pawii).

Wystawa towarzyszyła konferencji :”Rozstaje Europy. Religijne i kulturowe szlaki “, zaplanowane w dniach od 6 do 10 czerwca 2012, zorganizowane we współpracy ze Wspólnotą Europejską oraz z włoskim Ministerstwem Dziedzictwa i Działalności Kulturalnej.

 • INICJATYWY

data:  12-13.05.12 r.
Rzeszowskie     Stowarzyszenie Fotograficzne było organizatorem rzeszowskiej edycji GALERII  BEZDOMNEJ (http://galeriabezdomna.art.pl/). Ta wyjątkowa otwarta wystawa fotograficzna była prezentowana w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2012 . Jedyny taki w Polsce festiwal , jak sama nazwa wskazuje koncentruje się na problematyce projektowania przestrzeni miejskiej i jest doskonałym pretekstem do otwartej dyskusji nad potrzebą lepszego planowania rozwiązań urbanistycznych, kreowania przestrzeni wokół nas oraz nad znalezieniem kompromisu miedzy tym, co artystyczne, a tym, co użyteczne. Dzięki współpracy z fundacją www.beksinski.com.pl w Galerii Bezdomnej można było podziwiać fotografie mistrza, jakim był niewątpliwie Zdzisław Beksiński.

 

CZERWIEC 2012


 • WYSTAWY

data: 24.06.2012r. do 12.07.2012r.
W Galerii OPe  w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy GREEN, kolejnej z cyklu RGB.

data: 27.06.12 r.
Podczas wystawy Nocy Muzeów organizowanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie prezentowane były zdjęcia Członków RSF oraz wystawa „Książka” Agnieszki Szafirskiej

 • KONKURSY

data: 06.12 r.
Małgorzata Dul wśród wyróżnionych w konkursie “Najpiękniejsza góra świata” organizowanym przez Klub Podróżników Śródziemie. Wystawa pokonkursowa była prezentowana w lipcu w Zakopanem.

 

LIPIEC 2012


 • WYSTAWY

data: 15.07.12 r.
Wernisaż w rzeszowskiej galerii OPe wystawy BLUE z cyklu RGB.  – Przygotowanej przez RSF

data 27.07.12 – 17.08.2012 r.
Wernisaż wystawy Wacława Nowackiego „KARTKI Z HISZPAŃSKIEJ GALICJI” w     Jarosławskiej w Galerii Przedmiotu przy ul. Opolskiej.

 • GALERIA NIERZECZYWISTA

Wystawa Zdzisława Świecy „Balonowe Impresje”.

 

SIERPIEŃ 2012


 • WYSTAWY

data: 04.08.12 – 26.08.12 r.
wystawa Macieja Zduna do Galerii OPe “Cisza i inne obrazy”.

data: 26.08.12 – 13.09.12 r.
Wernisaż wystawy Wacława Nowackiego „KARTKI Z HISZPAŃSKIEJ GALICJI” w Galerii OPe w Rzeszowie.

 • WARSZTATY

data 3.08.12 do 11.08.12 r.
W Jarosławiu odbyła się czwarta już edycja Festiwalu Fotografii Młodych. W warsztatach fotoreportażu z Maciejem Jeziorkiem uczestniczyli Marcin Luraniec i Artur Wysocki.

 • KONKURSY

data: 08.2012 r.
Ekspozycja zdjęć Małgorzaty Dul na plenerowej wystawie pokonkursowej “Najpiękniejsza Góra Świata” w Zakopanem.

Zdjęcia Kasi Warańskiej można oglądać w Nowym Targu na wystawie XXX II Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski 2012″.

Zdjęcia Rafała Orłowskiego na wystawie podsumowującej XVII Ogólnopolskie Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.

Marcin Luraniec w gronie laureatów  konkursu “Rytm miasta”.

 

WRZESIEŃ 2012


 • WYSTAWY

data: 20.09.12 r.
miejsce: Galeria Na Najwyższym Poziomie. Wernisaż ekspozycje prezentującej cały cykl RBG, czyli wspólna prezentacja wystaw RED, GREEN, BLUE prezentowanych dotychczas w Galerii OPe.

data: 16.09.12 r.
Wernisaż wystawy Piotra Krupy „Pługiem malowane” w rzeszowskiej Galerii OPe. Na tej wystawie można było zobaczyć cały cykl zdjęć, których część była  prezentowana w Galerii Nierzeczywistej.

data: 27.09.12 r.
Wernisaż wystawy “PORTRET” w Starej Drukarni przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie. Była to wystawa prezentujaca zdjęcia powstałe podczas warsztatów „Portret –     Rzeszowskie warsztaty fotograficzne” dofinansowanych z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach Otwartego konkursu ofert na     realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury i sztuki w 2012 roku.

 • GALERIA NIERZECZYWISTA

data: 07.09.12 r.
Wernisaż wystawy Piotra Krupy „Pługiem Malowane”

 • PLENERY

data: 29.09.12 r.
Siódmy rzeszowski Foto Day w Elektrociepłowni Rzeszów.

 

PAŹDZIERNIK 2012


 • WYSTAWY

data 20.10.2012 r.
Udział członków RSF w  Jubileuszowej Galerii Bezdomnej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz w zorganizowanym okolicznościowym Plenerze Warszawskim RSF.

 • PLENERY

data: 13.10.2012 r.
Udział członków RSF w 13 Worldwide Photowalk – słynnym już spacerze fotograficznym, którego pomysłodawcą jest znany autor ciekawych książek o tematyce fotograficznej – Scott Kelby.

 • KONKURSY

data: 6.10.12 r.
Zdjęcia członków RSF-u Agnieszki Szafirskiej, Kasi Warańskiej, Piotra Krupy i Marcina Lurańca zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej  XV Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego FOTO ODLOT, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

data:     23.10.12 r.
Pokaz konkursowy VII Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych. W tym konkursie brała udział również diaporama przygotowana przez RSF „Fotoopowieści o mieście Rzeszowie”.

W XV Międzynarodowym Biennale Krajobrazu “S-ave the e-art-h” organizowanym przez ZPAF Okręg Świętokrzyski w gronie laureatów znalazł się Artur Wysocki, a oprócz niego w wystawie pokonkursowej można było zobaczyć zdjęcia Piotra Krupy.

W wystawie podsumowującej konkurs “Ziemia po Kielecku” można było zobaczyć zdjęcia Piotra Krupy.

Patrycja Pitra w gronie laureatów konkursu ”Deszczowa Piosenka”

Artur Wysocki w gronie laureatów konkursu  “Życie jest Piękne“ organizowanego przez Kieleckie Centrum Kultury w Kielcach.

 

LISTOPAD 2012


 • WYSTAWY

data: 18.11.2012 r. w Starej Drukarnie przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie. Wernisaż wystawy PORTRET. Była to wystawa prezentujaca zdjęcia powstałe podczas warsztatów „Portret – Rzeszowskie warsztaty fotograficzne” dofinansowanych z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury i sztuki w 2012 roku.

data: 19.11.2012 r. w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów i Bibliotekarzy w Krośnie. Wernisaż autorskiej wystawy Agnieszki Krupy (naszej najmłodszej członkini) “Zapomniane a jednak”,

 • KONKURSY

Prace Kasi Warańskiej i Patrycji Pitra można było oglądać na wystawie pokonkursowej “Tylko Jedno Zdjęcie 2012” w Jarosławiu.

Piotr Krupa w gronie laureatów XXII Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej ŻARY 2012.

Artur Wysocki w gronie laureatów konkursu Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa – “Budownictwo wokół nas”.

 

GRUDZIEŃ 2012


 • WYSTAWY

data: 13.12.2012 w Starej Drukarni w Rzeszowie. Wystawa Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego “AKT” była pozytywnym „efektem ubocznym” warsztatów fotografii portretowej prowadzonych przez Michała Drozda w Studio Fotolens.

data: 15.12.2012 r. w klubie B4 na ul. Brackiej w Krakowie.

Wystawa Fotografii Poindustrialnej – Łukasz Kazanecki, Mikołaj Rejs, Bartosz Gajdek, Piotr Durak i Rafał Nowak.

 • GALERIA NIERZECZYWISTA

Patrycja Pitra “Kubańska Czasoprzestrzeń”

 • PLENERY

data: 02.12.12 r.
Foto Day w schronisku „Kundelek” w Rzeszowie. Charytatywna impreza zorganizowana przez portal mmrzeszow.pl pod patronatem RSF. Warunkiem uczestnicta było przekazanie prezentu dla zwierząt by pomóc schronisku w opiece nad zwierzętami w zimie.

 • KONKURSY

Zygmunt Kozimor został wyróżniony HONORED MENTION za zdjęcie “She” na 73rd International Photographic Salon of Japan w Tokio w Japonii. W roku 2006 na tym samym salonie został uhonorowany złotym medalem.

Małgorzata Dul została wyróżniona za zdjęcie “Rozterki” w konkursie Fotograficznym “Zima w kolorach Directalpine”


Starsze dzieje: 2005-2009, 2010, 2011.

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne