2013

Sprawozdanie z działalności Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego w roku 2013

Stałe formy działalności RSF-u w 2013 roku:


Cotygodniowe spotkania członków w poniedziałki przy ul. Dominikańskiej 15 w Rzeszowie, oraz w nowo otwartym lokalu RSF Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie, .

Strona internetowa www.rsf.rzeszow.pl/. – oglądalność na poziomie 2000 – 6000 odsłon unikatowych użytkowników miesięcznie.

Fanpage na portalu Facebook – www.fb.com/RSF.Rzeszow, który oprócz członków obserwuje ponad 600 osób, w porównaniu z 300 z poprzedniego roku. Informacje udostępniane na stronie dochodzą do około 2000 – 3000 osób.

Rzeszów Street Photo – www.fb.com/RzeszowStreetPhoto nowa inicjatywa RSF, zainicjowana w listopadzie 2013 r. Dzięki niej powstaje unikatowa kolekcja zdjęć Rzeszowa w stylistyce street art photo, autorstwa członków RSF oraz mieszkańców Rzeszowa. Zdjęcia przesłane na adres stretphoto@rsf.rzeszow.pl są publikowane na platformie Facebook.

Czytelnia RSF-u – czytelnia dostępnych w internecie darmowych pozycji książkowych oraz czasopism, o tematyce fotograficznej, opublikowanych na stronie www.rsf.rzeszow.pl/category/czytelnia/ oraz archiwalnych wydań czasopism o tematyce fotograficznej i książek zgromadzonych do tej pory przez Stowarzyszenie.

Czytelnia mieści się w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10, w Rzeszowie.

Fotorelacje – dokumentowanie wszystkich ważnych wydarzeń z działaności Stowarzyszenia, jak również ciekawszych imprez organizowanych w mieście. Zdjęcia opublikowane są na stronie www.rsf.rzeszow.pl/galeria/.

Galeria Nierzeczywista – wirtualna galeria fotografii www.nierzeczywista.art.pl prezentująca projekty fotograficzne członków jak również całego stowarzyszenia, w której cyklicznie publikowana była nowa wystawa, w lipcu 2013 została przekształcona w realną galerię fotograficzną mieszczącą się przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie.

Cykliczne przedsięwzięcia fotograficzne podejmowane przez członków RSF:


Miesięczniki – comiesięczne konfrontacje fotograficzne wewnątrz stowarzyszenia. Podczas nich członkowie stowarzyszenia prezentują i omawiają swoje najlepsze zdjęcie miesiąca. Poprzez tajne głosowanie wybierane jest najlepsze zdjęcie w grupie. Miesięczniki są publikowane w formie elektronicznego periodyku na stronie internetowej www.rsf.rzeszow.pl/category/miesieczniki/.

Miesięczniki tematyczne – comiesięczne konfrontacje fotograficzne wewnątrz stowarzyszenia. Podczas nich członkowie stowarzyszenia prezentują i omawiają swoje zdjęcia zrobione na zadany wcześniej temat.

Rocznik – jest to wystawa i katalog podsumowujący roczne dokonania członków RSF.

Galeria Nierzeczywista – Lokal RSF – lokal Stowarzyszenia otwarty w czerwcu 2013 roku, mieszczący się w Rzeszowie przy ul. Matejki 10. www.nierzeczywista.art.pl

Działania Zarządu RSF


Spotkania Zarządu RSF w 2013 r. odbywały się w celu omówienia bieżącej działalności Stowarzyszenia. Większość spraw omawiana była także na spotkaniach Stowarzyszenia współnie z wszystkim członkami Stowarzyszenia.

Dotyczyło to głownie decyzji związanej z wynajęciem lokalu na potrzeby realizacji statutowej Stowarzyszenia tj. cyklicznych spotkań stowarzyszenia prowadzonych wg planu prezentacji miesieczników, organizacji plenerów i warsztatów, Notatki z tej dyskusji zostały sporządzone i zarchiwizowane w elektronicznym katalogiu Zarządu.

Na bieżąco ustalenia i plany podejmowane na spotkaniach są udostępniane drogą mailową wszystkim członkom Stowarzyszenia na zasadzie wiadomości z grupy mailowej.

Od czasu wynajęcią lokalu spotkania zarządu są dokumentowane w formie notatek.

Spotkania zarządu odbyły się w dniach:

6 lipca 2013

1. wyjaśnienie kompetencji i zakresy obowiązków członków Zarządu
2. sprawy finansowe związane z funkcjonowaniem Galerii Nierzeczywistej
3. ustalenie celu i zasad działania Galerii Nierzeczywistej
4. wybór kierownika i dyrektora Galerii i ustalenie zakresu obowiązków
– podjęcie uchwały nr 1 / 2013 w sprawie wyboru Dyrektora Galerii RSF w Rzeszowie ul. Matejki 10
– podjęcie uchwały w sprawie powołania Zarządu Galerii RSF w Rzeszowie ul Matejki 10
5 analiza warsztatów Oblicza Miasta

23 października 2013

1. Organizacja najbliższej wystawy
2. Dokumenty RSF – polityka rachunkowości (na postawie spotkania z doradcą z dnia 14 08 2013 r.)
2. Sprawy finansowe
3. Umowa użyczenia sprzętu

6 listopada 2013

1. Omówienie najbliższej wystawy
2. informacja Prezesa Piotra Krupy na temat pozyskiwania sponsora
3. Dokumenty RSF dot polityki rachunkowości
4. Informacja n/t utworzenia Rady Artystycznej
5. Omówienie projektu uchwały dot. rozliczenia budżetu za 2013 i planu na rok 2014
6 Bieżące omówienie harmonogramu wystaw
7 omówienie sposobu realizacji Czytelni RSF
8 omówienie pomysłów na projekt w ramach Europejskiego Stadionu Kultury

18 grudnia 2013

1. omówienie i podpisanie polityki rachunkowości
2. omówienie i podpisanie instrukcji inwentaryzacji
3. uchwała o składzie komisji inwentaryzacyjnej
4. omówienie i podpisanie regulaminu gromadzenia i przetwarzania danych osobowych
5. uchwały o członkach wpierających
6. budżet i składki 2014
7. plan działania na 2014
8. problem obsługi Galerii (dyżury, sprzątania, biblioteka, obowiązki dyrektora)
9. integracja grupy.

W roku 2013 członkowie RSF brali udział i organizowali następujące przedsięwzięcia, wystawy i pokazy fotograficzne:

STYCZEŃ 2013


Orszak Trzech Króli 2012 – fotorelacja

Członkowie RSF uczestniczyli w Orszaku oraz udokumentowali jego przebieg.

6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli wyruszył już po raz piąty. Był jak zawsze bardzo kolorowy i jeszcze bardziej rozśpiewany. Orszak przeszedł w prawie 90 polskich miejscowościach (dla porównania w roku 2012 były to 24 miasta, a w 2011 zaledwie 5).

Zimowe Warsztaty Fotografii Krajoznawczej – Zyndranowa

Co fotografia ma wspólnego z krajoznawstwem i jak fotografować w trudnych, zimowych warunkach? Odpowiedzi na te pytanie poznali uczestnicy warsztatów, które odbyły się w miniony weekend w Zyndranowej. W dniach 11 – 13 stycznia 2013 roku w Zyndranowej, w Chatce Studenckiej – Schronisku Koła Przewodników Beskidzkich z Rzeszowa.

Galeria Nierzeczywista – Akt

Publikacja w wirtualnej Galerii Nierzeczywistej 14 ekspozycji – wystawy powarsztatowej pt. Akt. Zdjęcia do wystawy powstały podczas warsztatów prowadzonych przez Michała Drozda w Studio Fotolens. W warsztatach brali udział członkowie RSF.

Wystawa Wiesława Gargały pt. Cerkwie Podkarpacia

Członek RSF – Wiesław Gargała zaprezentował w galerii zakładowej ICN Polfa Rzeszów SA autorską wystawę fotografii. Eksponowane zdjęcia były częścią dorobku Wiesława, który od wielu lat fotografuje przyrodę i krajobrazy, jednak jego największą pasją są zabytki architektury drewnianej. Takich obiektów sfotografował przeszło 200.

LUTY 2013


Piotr Krupa prowadził warsztaty z fotografii dla mieszkańców Pisza oraz zawodników podczas I Mazurskich zimowych zawodów paralotniowych „Winter Mazuria Paramotor Cup 2013”, oraz zostały prezentowane zdjęcia na sali Piskiego Domu Kultury.

RSF w Teraz Rzeszów

Publikacja materiału prasowego na temat Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego w Teraz Rzeszów

Polska i Kresy Wschodnie – wystawa PTTK Rzeszów

PTTK Oddział Rzeszów oraz Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowały wystawę fotografii sekcji fotograficznej PTTK „Polska i Kresy Wschodnie”. Wśród zdjęć były prace Kasi Warańskiej oraz Iwony Soliło – należących do Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

MARZEC 2013


Wykłady z tematyki „aerofotografi” prowadzone przez Piotra Krupę podczas targów lotnictwa lekkiego w Warszawie.

Nietypowa wystawa realna – wirtualna pt. „Kobieta”

Z okazji Dnia Kobiet RSF zorganizował pierwszą tego rodzaju wystawę, która odbywała się jednocześnie w świecie realnym i wirtualnym. Jednoczesny wernisaż miały wystawy prac przygotowanych przez damską część RSF odbył się w galerii Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Muzycznej w Rzeszowie oraz prac przygotowanych przez męską część RSF prezentowanych w internetowej Galerii Nierzeczywistej.

Wernisaż wystawy Katarzyny Warańskiej z RSF pt. KrajOBRAZ niedopowiedziany” w galerii OPe w Rzeszowie.

Wernisaż wystawy „Niezapomniane chwile” Tomasza Iwaszka z RSF.

Prezentowane zdjęcia pokazywały kadry z Rzymu gdzie tysiące Polaków żegnało Wielkiego Papieża. Zdjęcia wykonane zostały techniką analogową, dokumentowały emocje tamtych chwil.

KWIECIEŃ 2013


Wernisaż wystawy grupowej Minimal Art Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego w Piwniczce Art Club Bar w Rzeszowie.

Wernisaż w wirtualnej Galerii Nierzeczywistej wystawy Zygmunta Kozimora z RSF pt. Mystery Side of Woman.

Wernisaż wystawy Wiesława Gargały z RSF pt. Cerkwie Podkarpacia w holu wystawowym Galerii Rzeszów

Centra handlowe są jednymi z najbardziej odwiedzianych miejsc w mieście. Wystawa prezentowana w takim miejscu sprzyja popularyzacji fotografii.

Wernisaż w Galerii Ope wystawy Wacława Nowackiego z RSF pt. „Pocztówki z Madrytu”

Byłą to kolejna podróż poza sezonem, podczas której Autor utrwalał życie – tym razem wielkiego miasta. Na ponad 50 fotografiach widać noc, dzień, ludzi, ulicę, architekturę wszystko to co możesz zobaczyć gołym okiem, kiedy idziesz z aparatem w nieznane miasto.

Wernisaż w Piwniczce Art wystawy Rafała Nowaka z RSF pt. „Strefa Zero – powrót do ziemi skażonej”

Prezentowane zdjęcia zostały zrobione w trakcie trzech wycieczek Autora do Czarnobyla oraz Prypeci. Wernisaż odbył się w 27. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Wernisaż wystawy „Kartki z podróży” Małgorzaty Dul z RSF w Muzeum Ziemi Leżajskiej

„Kartki z podróży” – to zbiór wspomnień z kilku ostatnich lat, które zostały w pamięci po przebytych wędrówkach. Są tu wspomnienia z dalekich wypraw. Zdjęcia pokazujące potęgę, piękno i majestat gór wysokich.

MAJ 2013


XI Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne

RSF wziął udział w wystawie grupowej w ramach Konfrotnacji, na których zostaliśmy wyróżnieni nagrodą.

Wernisaż wystawy Patrycji Pitra “Oblicza Maroka” w Galerii OPe

Wernisaż wystawy Rafała Nowaka z RSF pt. Śladami leżajskich Chasydów.

Wernisaż odbył się w Starej Drukarni. Od 16 maja 2013 można ją było oglądać również w wirtualnej Galerii Nierzeczywistej.

Wiosenna edycja warsztatów Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Zyndranowej.

Tematem warsztatów była fotografia architektury ze szczególnym uwzględnieniem podkarpackich cerkwi znajdujących się na terenie Beskidu Niskiego.

Rozpoczęły się warsztaty fotograficzne Oblicza Miasta 2013 organizowane przez RSF z dofinansowaniem z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w 2013.

Prowadzącym warsztaty był Michał Drozd. Celem warsztatów było przygotowanie portretów mieszkańców Rzeszowa, zarówno zwykłych mieszkańców miasta, napotkanych na ulicy, jak i tych, którzy osiągnęli sukcesy.

Wystawa starych aparatów fotograficznych

W II LO w Rzeszowie odbyła się 1 Młodzieżowa Noc Muzeów. Podczas tej nocy zaprezentowano min. izbę pamięci II LO, modele z kartonu, zbiory komiksów, koncerty zespołów „Wołosadki” i „Klang” oraz, między innymi dzięki RSF, wystawę starych aparatów fotograficznych. Organizatorzy planują w przyszłym roku powtórzenie tego wydarzenia

CZERWIEC 2013


Wernisaż wystawy Zygmunta Kozimora z RSF pt. Fotografie Photoshopem malowane. Wernisaż odbył się w Starej Drukarni.

Wernisaż wystawy grupowej pt. Mototypie w Galerii Ope w Rzeszowie.

Na tej wystawie przedstawiliśmy fotografie członków RSF wykonane w technice, której prekursorem jest Cezariusz Andrejczuk. Ta technika nadaje fotografią styl „impresjonizmu fotograficznego”.

Akcja fotograficzna zorganizowana przez RSF pt. “Galeria Bezdomna”

To już druga edycja akcji, która cieszy się wśród mieszkańców Rzeszowa szczególnym zainteresowaniem. Akcja odbyła się w lokalu przy ul. Matejki 10.

LIPIEC 2013


Otwarcie Galerii Nierzeczywistej RSF-u

Uroczyste otwarcie Galerii Nierzeczywistej, która mieści się w lokalu przy ul. Jana Matejki 10 w Rzeszowie. Jest to też aktualna siedziba Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy pt. „Rocznik 2012” podsumowujący twórcze dokonania członków RSF-u w minionym roku.

SIERPIEŃ 2013


Prezentacja zdjęć, warsztaty z fotografii prowadzone przez Piotra Krupę w centrum kultury Pisz podczas zawodów motoparalotniowych.

Fotorelacja z rekonstrukcji historycznej

Członkowie RSF przygotowali fotograficzną dokumentację rekonstrukcji przygotowanej przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej pt. „Wołyń 1943 – Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”, która 20 lipca odbyła się w Radymnie w 70. rocznicę ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Prace Piotra Krupy oraz Katarzyny Warańskiej w gronie wyróżnionych w konkursie “W kręgach czystych wód”

Wernisaż wystawy grupowej członków RSF pt. “Portrety” w Galerii Nierzeczywistej.

WRZESIEŃ 2013


Wernisaż wystawy grupowej RSF pt. „Oblicza Miasta 2013”

Wystawa “Oblicza miasta 2013” była efektem warsztatów fotograficznych realizowanych przez RSF, które trwały od czerwca do września 2013 r. w Rzeszowie. Głównym tematem szkolenia był portret środowiskowy.

Worldwide Photowalk 2013 w Rzeszowie

koordynatorem akcji było Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne

Międzynarodowy plener ZPAF Szydłów

PAŹDZIERNIK 2013


Wernisaż wystawy „Halloween” Jana Szczepańskiego z RSF w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10.

Plener fotograficzny na Ukrainie

W ramach Projektu „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” sześcioro fotografów z RSF-u udało się w podróż szlakiem polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie. Odwiedziliśmy my Lwów, Stryj, Drohobycz, Sambor, Olesko, Żółkiew, Iwano-Frankiwsk i Kołomyję. W 2014 została zaprezentowana wystawa poplenerowa. RSF wzięło udział w projekcie, aby nawiązać współpracę z fotografami z Ukrainy.

Wernisaż w Galerii OPe wystawy grupowej RSF pt. Rocznik 2012.

LISTOPAD 2013


Wernisaż w Galerii Nierzeczywistej 9. Dorocznej Wystawy Fotoklubu „Galeria” MCK Ostrowiec Świętokrzyski

Wystawa prezentuje zdjęcia autorstwa naszych przyjaciół z Ostrowca Świętokrzyskiego Podobnie jak ROCZNIKI RSF, Doroczna jest zbiorem najlepszych zdjęć tych fotografów z minionego roku.

Wizyta fotografów z Fotoklubu w Iwano-Frankiwsku w Rzeszowie.

11-go listopada mieliśmy przyjemność gościć delegację z fotoklubu w Iwano-Frankiwsku. Niestety wizyta była krótka, ponieważ byli przelotem w drodze z Berlina, gdzie prezentowali swoją wystawę. Kontakt z nimi wcześniej nawiązaliśmy realizując plener na Ukrainie w ramach projektu Barwy Pogranicza.

Miesięczniki – październik 2013

Kolejna edycja magazynu internetowego Miesięczniki.

Kierunek Nordkapp – wystawa Tomasza Kudasika z RSF w Galerii OPe

Piękne i dzikie krajobrazy Norwegii, „Lofockie tropiki” w kręgu polarnym, bezludne i bezkresne tereny Laponii ze stadami reniferów zaprezentował Tomasz Kudasik podczas swojej wystawy.

Michał Drozd w Galerii Nierzeczywistej

Wernisaż nowej wystawy Michała Drozda: „Duplikaty świata z kraju obok”, w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie. „Duplikaty świata z kraju obok“.

Wystawa prac „Art eco” Kielce galeria ZPAF, prezentowane tam były także prace Piotra Krupy

GRUDZIEŃ 2013


Kolejna edycja warsztatów fotograficznych w Zyndranowej

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2013 r. (sobota-niedziela) odbyło się trzecie spotkanie w ramach warsztatów fotograficznych organizowanych przez RSF i SKPB. Tematami wiodącymi tej edycji były: “Dalekie obserwacje” – prowadzący: Artur Wysocki oraz “Jak dodać artyzmu zdjęciom bez PS-a” – prowadzący: Katarzyna Warańska, Agnieszka Szafirska, Artur Wysocki, Jerzy Skiba.

Warsztaty z mokrego kolodionu

Członkowie RSF wzięli udział w warsztatach z unikatowej techniki kolodionowej, zwanej procesem mokrej płyty kolodionowej. Techniki wynalezionej w połowie XIX wieku, jako druga oficjalna technika fotograficzna. Jej charakterystyka i niepowtarzalność związana jest z powstawaniem obrazu oraz jego niezwykłą głębią. Warsztaty prowadził Paweł Sokołowski ze Street Collodion w Pracowni Fotograficznej Dominiki Mróz-Toton.

Gala finałowa konkursu “Życie jest piękne” w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie laureatem został Piotr Krupa.

Wernisaż, oraz wystawa nagrodzonych prac XXII krajowy salon artystyczny Żory – Piotr Krupa w gronie laureatów.

Wystawa prac fotograficznych w MCK Skarzysko-Kamienna „ Podkarpacie z lotu ptaka” autorstwa Piotra Krupy.

Warsztaty Michała Drozda w Galerii Nierzeczywistej

Odbyło się pierwsze otwarte spotkanie warsztatowe z Michałem Drozdem, w ramach którego zostały poruszone zagadnienia z historii fotografii.

Wystawa zdjęć Stowarzyszenia Podkarpackich Miłośników Lotnictwa EPRZ Spotting Team na lotnisku Rzeszów-Jasionka

Wystawę można było oglądać w terminalu pasażerskim portu lotniczego Rzeszów – Jasionka, od 11.12.2013 do 10.02.2014r. Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne było partnerem tej wystawy.

Miesięczniki – listopad 2013

Kolejna edycja magazynu internetowego Miesięczniki. Miesięczniki mają już 3 lata. Elektroniczną publikację zdjęć biorących udział w akcji ogląda ok 1500 osób.

Dyskusyjny klub radiowy o fotografii w poniedziałek w Radiu Rzeszów.

W audycji udział wzięli: Michał Drozd, Paweł Olearka, Józef Ambrozowicz i Piotr Krupa – Prezes RSF.

„Dyskusyjny klub radiowy” – publicystyczna audycja „na żywo” poruszająca istotne zagadnienia kultury, nauki, sztuki, literatury, tematem której tym razem była fotografia.

Charytatywny plener w schronisku Kundelek

7 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym charytatywnym plenerze fotograficznym w schronisku dla zwierząt „Kundelek” w Rzeszowie, dzięki któremu zwierzęta zostały obdarowane „prezentami”, które były wejściówką dla fotografujących. Była to już trzecia edycja pleneru w Kundelku, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest mmrzeszow.pl, a my po raz drugi byliśmy partnerem akcji.

Kalendarz RSF – Rodzina bez przemocy

Prezentacja kalendarza. Wspólnie z Ośrodkiem Informacji Prawnej, zajmującym się między innymi problemami przemocy w rodzinie, stworzyliśmy kalendarz przedstawiający dwanaście fotografii symbolizujących wartości stanowiące przeciwieństwo przemocy, których ochrona i wspieranie zmierza do szczęśliwej rodziny.

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne