Przemysław Niepokój-Hepnar “Życie obok nas”

Zapraszamy serdecznie w piątek 8 stycznia 2016 roku na wernisaż wystawy fotografii “Życie obok nas”, której autorem jest Przemysław Niepokój – Hepnar.

Życie-obok-nas_plakat_v31

Przemysław Niepokój-Hepnar – fotograf z Krosna.

„W moim projekcie fotograficznym zatytułowanym „życie obok nas” chciałem skupić się na kadrach, które w jakiś sposób pokazują życie codziennie mieszkańców Lenartova . Szukałem klatek, które mogą opowiedzieć historię tych niezwyczajnie zwyczajnych ludzi. Bardzo łatwo jest zrobić pojedyncze, efekciarskie zdjęcia, gdyż to miejsce z samej swej „trudnodostępności” jest wysoce fotogeniczne”

Materiał wykonano w miejscowości Lenartov, położonej niedaleko miasta Bardejów na Słowacji. W wiosce zamieszkiwanej przez ludność narodowości romskiej. Niedaleko miast, które czerpią ogromne środki na rozwój z pieniędzy Unii Europejskiej mamy do czynienia z miejscem, w którym „czas się zatrzymał”.
Przemek czerpał informację o romskiej wiosce od sąsiadów, wszędzie słyszał, że utarty stereotyp Roma – agresywnego złodzieja, daleko mija się z prawdą w tym przypadku. Sam miał okazję doświadczyć ich gościnności, jako przybysz z zewnątrz został ciepło i serdecznie przyjęty. Zgodzili się na zdjęcia bo chcą by pokazywano światu, że w Europie, są jeszcze miejsca, które tak dalece odbiegają od standardów życia XXI WIEKU.
Część z nich pracuje, choć większość korzysta z zasiłków. Mamy tu błędne koło, bo nawet jeśli chcą podjąć pracę, nie ma jej w tamtym rejonie. Jedynym dodatkowym zarobkiem dla nich jest przydrożna sprzedaż grzybów z pobliskiego lasu, jagód leśnych czy też pracy na rzecz komunalnych zakładów oczyszczania miast słowackich.
Romów fotografował już chyba każdy początkujący fotoreporter. Można zatem zapytać po co pokazywać taki materiał w galerii? Przed Państwem historia fotograficznie niedoskonała. Pełna błędów, fascynacji stroną wizualną, powstająca zdecydowanie za krótko – jednak prawdziwie szczera. To niespotykane w dzisiejszych czasach zainteresowanie drugim człowiekiem przekute na historię goszczącą w Galerii Nierzeczywistej stanowi fundament fotografii humanistycznej. Pochłonięci beztroskimi zabawami dzieci i trudami codzienności dorosłych wchodzimy w niezwykle barwne i jaskrawe środowisko. Autor wykorzystał medium do eksploracji nieznanego, pozostając wrażliwym na swoich bohaterów. Przemkowi udało się nie tylko wejść do hermetycznej grupy, ale także pozostać przezroczystym. Możemy dzięki temu poznać słowackich Romów, pozbawionych maski zakładanej przez każdego człowieka przy obcych. To jedna z niewielu historii pokazująca cyganów w szczery, empatyczny i życzliwy sposób. Dostarcza wiedzy o wielu przywarach i troskach towarzyszących życiu w pełni szczęścia. Właśnie dlatego, wspólnie z autorem, zapraszam Państwa na podróż za naszą południową granicę.
Prezentowany materiał powstał w ramach warsztatów Masterclass Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE.

Jakub Ochnio
ZPAF, AFTERIMAGE

Na wernisażu tradycyjnie już nie zabraknie pysznych przekąsek od Per Tutti​ 🙂
pertutti

Aktualizacja – fotorelacja z wernisażu:

Response code is 404

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.