Konkurs DROGA

Galeria Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Ropczycach Wydział Zamiejscowy Rzeszów-Miłocin
ogłasza konkurs fotograficzny

DROGA

Topos drogi w kulturze europejskiej ma wiele znaczeń.

Droga jest z jednej strony pomostem w kontaktach miedzy odrębnymi społecznościami. Już starożytni rozbudowywali sieć dróg by scalać państwo, umożliwiać wymianę handlową, rozwijać miasta oraz regony słabo zaludnione. Po dziś dzień rozbudowa infrastruktury drogowej jest nieodzownym warunkiem sprawnej komunikacji oraz działań gospodarczych.

Metaforyczne znaczenie drogi wiąże się z pojęciem wędrowania. Wędrówka jest sprawdzianem człowieka, skłania go do odnajdywania swojej tożsamości, weryfikowania wartości i poznawania rzeczywistości. Jest symbolem życia i śmierci. Wędrowano do boga, do ojczyzny, do mitycznych krain szczęścia, do osiągnięcia ideału. Wędrówka ma za zadanie każdego z nas doprowadzić do odnalezienia sensu życia, do odnalezienia prawdy.

Życie człowieka często porównywane bywa do drogi, która prowadzi do określonego celu. Cele te są przeróżne, bardziej wymierne, dotykające realiów codzienności ludzkiej egzystencji, jak i dalekosiężne, wykraczające poza doczesność. Starożytni powtarzali “respice finem” – miej wzgląd na koniec, a metafora życia jako pielgrzymki przypominała o wartości i świętości czasu, który jest człowiekowi dany.

Sądzimy, iż mnogość sensów ewokowanych przez drogę pozwoli uczestnikom konkursu na swobodną interpretację tej tematyki i umożliwi realizację ich artystycznych ambicji.

Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna
Zamiejscowy Wydział Przedsiębiorczości w Miłocinie
Rzeszów – Miłocin 360
35-959 Rzeszów,
skr. poczt. 501

Dopisek Konkurs Fotograficzny
Termin nadsyłania prac 30 III 2009. Decyduje data stempla pocztowego.

Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.