Mistrzowie fotografii XX wieku – Helmut Newton

Znienawidzony przez feministki, uwielbiany przez świat mody i świat sztuki. Zdefiniował na nowo kobietę z high-society, uwolnił ją od ubrań, opętał łańcuchami i pozwolił opowiedzieć o najskrytszych marzeniach.

Zarzucano mu niejednokrotnie ocieranie się o pornografię, ale jeden z największych fotografów XX wieku nie miał sobie nic do zarzucenia. On po prostu wielbił kobiety.

Piękne, sławne, długonogie, o nienagannych figurach, półnagie, z pejczem, w butach z ostrogami albo w samej biżuterii, we władczej pozie, górujące nad światem. To cechy rozpoznawcze fotografii Helmuta Newtona.

Fascynacja kobietami przerodziła się w niemalże czczenie ich władzy, nierozerwalnie związanej z seksem. To dlatego w panteonie silnych kobiet znalazły się królowe polityki, ekranu, muzyki i mody. Dominacja była zawsze pociągająca dla Newtona.

W dalszej części wpisu zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego “Helmut w oczach June”, który oglądaliśmy na ostatnim poniedziałkowym spotkaniu.

Tytuł oryginalny: HELMUT BY JUNE
film dokumentalny Francja, 1994, 54 min.
reżyseria: June Newton

Film został zrealizowany przez June Newton, żonę artysty, która z humorem a jednocześnie z podziwem ukazuje życie i pracę swojego męża.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.