Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie


Europejski Stadion Kultury to projekt zaplanowany jako platforma współpracy kulturalnej, społecznej oraz artystycznej związanej z organizacją ogromnego sportowego wydarzenia jakim są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 . Tworzą go polskie i ukraińskie instytucje pozarządowe i rządowe oraz partnerzy i miasta gospodarze meczów.

Projekt powstał w nawiązaniu do umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. W dokumencie strony uzgodniły, że współpraca obu krajów dotycząca przygotowań i przeprowadzenia mistrzostw będzie wiązała się z intensyfikacją współpracy społeczno-kulturalnej. W 2009 roku został podpisany protokół o współpracy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministrem Kultury i Turystyki Ukrainy, w którym strony zadeklarowały wsparcie dla przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych z udziałem przedstawicieli obu państw.

Podstawowe założenia projektu to budowanie wspólnego wizerunku Polski i Ukrainy poprzez promocję dorobku kulturalnego obu krajów oraz miast gospodarzy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 a także tworzenie spójnej polityki promocji kultury i wzmacniania współpracy kulturalnej w Polsce i na Ukrainie

Inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie się w dniach 12-14.08.2011 r. w Rzeszowie.

Program ESK:

12 sierpnia, piątek

godz. 12, biuro festiwalowe BWA – oficjalne otwarcie Europejskiego Stadionu Kultury
godz. 12.30, plac przed BWA, rynek – Orkiestra Szałamaistek i Zespół Mażoretek „Incanto”
godz. 13 – 15.30, 16 – 18.30, park przed BWA – warsztaty okołofotograficzne
godz. 13.30 – 15.30, park przed BWA – warsztaty plakatu
godz. 15 – 24, Trasa Podziemna – Ambasada – Teatr Republika Usta Usta
godz. 15 – 18, Teatr Maska – Prolog/Work In Progress
godz. 16, stacja nr 2 ścieżki rowerowej przy BWA – gra miejska Rower Power
godz. 16 – 18.30, park przed BWA – Etnodesign
godz. 17 – 18, biuro festiwalowe BWA – Historia Pewnego Festiwalu – spotkanie z Artpole
godz. 18, biuro festiwalowe BWA – Stadio.UA – 194 metry sztuki – wystawa zdjęć „Ostatnie Imperium. 20 lat później” Serhija Maksymiszyna oraz „Universal Spaces” Konstantyna Smoljaninowa, przestrzeń publiczna, akcja w mieście Serhija Petluka, stypendysty programu Gaude Polonia, Letni Pałac Lubomirskich, „194 metry sztuki” – wystawa kolektywu Photo – club „5×5″
godz. 18, biuro festiwalowe BWA – Projekt U – Kolektyw Sputnik Photos
godz. 19.30 – 21, Teatr Maska – Znak Zorro – Niemy Movie
godz. 20.20, rynek – „Gramy Razem” – koncert inauguracyjny
godz. 22.30 – 24, Podzamcze – Przegląd Filmowy Kinoukraina
godz. 22.30 – 3, teren przy Hali Obrabiarek, obok dworca PKP – NoBorder Music
godz. 23 – 2, klub festiwalowy BWA – Silent Disco
godz. 24 – 1, park przed BWA – Opowiadania w Godzinie Duchów, „Opowieści Futbolowe”

13 sierpnia, sobota

godz. 10 – 18, park przed BWA – Globall Adventure Camp
godz. 11 – 14, Trasa Podziemna – Ambasada – Teatr Republika Usta Usta
godz. 11 – 13, park przed BWA – Recy – Kukła
godz. 12 – 15, Teatr Maska – Prolog/Work In Progress
godz. 12 – 15, biuro festiwalowe BWA – Warsztaty Okołofotograficzne
godz. 12 – 13, Park Jedności Polonii z Macierzą – Śniadanie Klasyków
godz. 13.30 – 15, park przed BWA – warsztaty wlepkarskie
godz. 14, biuro festiwalowe BWA – Debata: Euro w Mieście
godz. 17, Teatr Maska – Środek Kwietnia, Ukraina
przed dyskusją projekcja filmu „Ostatnia granica”
godz. 18 – 1, rynek – Art.Box UA/PL
godz. 22 – 24, Podzamcze – „Boisko bezdomnych”
godz. 23 – 2, klub festiwalowy przed BWA – Silent Disco
godz. 24 – 1, park przed BWA – Opowiadania w Godzinie Duchów, „Garrincha – Samba i Śmierć”
godz. 24 – 3, teren przy Hali Obrabiarek, obok dworca PKP – NoBorder Music

14 sierpnia, niedziela

godz. 10 – 18, Muzeum Dobranocek – Niedziela Filmowa dla Dzieci
godz. 10 – 18, park przed BWA – Globall Adventure Camp
godz. 11 – 13, park przed BWA – Tajniki Teatru Cieni
godz. 12 – 13, Park Jedności Polonii z Macierzą – Śniadanie Klasyków, Orkiestra Dęta Da Camera
godz. 13.30 – 16, park przed BWA – Ekoart
godz. 14, biuro festiwalowe BWA – debata: „Czy piłka nożna to sport?”
godz. 14 – 14.45, park przed BWA – warsztaty bębniarskie dla dzieci
godz. 15, klub festiwalowy BWA – Wadada – koncert z udziałem uczestników warsztatów
godz.18, klub festiwalowy przed BWA – Jazz Ethno Fusion
godz. 22 – 23, parking przy Hali Podpromie – Gloria – Teatr Woskresinnia ze Lwowa
godz. 21 – 23, Podzamcze – Król Roger – Opera Karola Szymanowskiego
godz. 23.30, bulwary nad Wisłokiem – LAMPART – finał ESK
godz. 23 – 2, klub festiwalowy BWA – Silent Disco

Wydarzenia stałe:

Wystawa Dzisiaj Polska – prace 11. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS, piątek 12 – 22, sobota – niedziela 10 – 22, klub festiwalowy przed BWA

Wystawa Projekt U – kolektyw Sputnik Photos, piątek 18 – wernisaż, sobota – niedziela 10 – 22, biuro festiwalowe BWA

Wystawa Stadio.UA – 194 metry sztuki, piątek 18 – wernisaż, sobota – niedziela 10 – 22, biuro festiwalowe BWA, Letni Pałac Lubomirskich

Akcja Podwidoki – instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej, piątek – niedziela, przestrzeń miejska

Warsztaty KubikArt – interaktywna akcja artystyczna, piątek – niedziela 13 – 18, park przed BWA

Warsztaty EUgeniusz – przestrzeń działań twórczych skierowana dla najmłodszych, piątek – niedziela, przy BWA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.