Koło kolorów i ich wzajemna korelacja

Wiele razy można natknąć się na problem w doborze pasujących do siebie kolorów czy to w fotografii, czy przy wszelkiego rodzaju projektach graficznych, a jeśli nie ma ktoś wrodzonego wyczucia :), to może stanowić to poważny problem.

Ale można też skorzystać z narzędzia udostępnionego przez Hewlett-Packard. Narzędziem tym jest koło kolorów, czyli zestaw kolorów o ściśle określonych wzajemnych powiązaniach. Może ktoś tego jeszcze nie widział i może mu się przydać.

Położenie kolorów względem siebie wskazuje, na ile efektywna będzie ich kombinacja. Zgodnie z teorią kolorów harmonijne kombinacje kolorystyczne to takie, które zawierają dowolne dwa kolory leżące naprzeciw siebie na kole kolorów, dowolne trzy kolory położone w równej odległości od siebie na kole kolorów i tworzące trójkąt, lub dowolne cztery kolory tworzące prostokąt (czyli właściwie dwie pary kolorów leżących naprzeciw siebie).

Reguły doboru kolorów można wykorzystać w fotografii przy komponowaniu kadru, jak również przy projektowaniu wszelkiego rodzaju projektów graficznych.

inna wersja aplikacji, kliknij tutaj

One thought on “Koło kolorów i ich wzajemna korelacja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.