Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

FPMJak sama nazwa wskazuje impreza ta koncentruje się na problematyce projektowania przestrzeni miejskiej i jest doskonałym pretekstem do otwartej dyskusji nad potrzebą lepszego planowania rozwiązań urbanistycznych, kreowania przestrzeni wokół nas oraz nad znalezieniem kompromisu miedzy tym, co artystyczne, a tym, co użyteczne. Jedyny taki w Polsce Festiwal skierowany jest do wszystkich tych, których choć trochę interesuje miejsce i przestrzeń go otaczająca.

Festiwal koncentruje się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyka, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju.

Pierwsza edycja miała charakter projektu pilotażowego i składała się z części:
– naukowej – wykłady, konferencje
– wystawowej – ekspozycje, projekcje, film
– warsztatowej – przeznaczonej dla studentów,
Kulminacyjnym punktem festiwalu było widowisko audiowizualne łączące koncerty. Live acty i mapping 3D w starej Hali Obrabiarek PKP.
Podsumowując pierwszą edycję festiwalu: uczestników warsztatów i prelekcji było ponad 400 osób. Projekcja filmu zgromadziła ponad 500-osobową widownię, a w kulminacyjnym punkcie festiwalu, tj. widowisku audiowizualnym na Hali Obrabiarek brało udział 2 500 osób.

Druga edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się w dniach 11-14 maja 2012. Główną areną festiwalu stanie się teren po fabryce Zelmer w śródmieściu Rzeszowa.

Na niemal 8 hektarach, rozlokowany jest szereg hal i budynków, które na czas festiwalu zamieniają się w sale koncertowe, wystawowe, przestrzeń dla uczestników warsztatów. Szereg imprez towarzyszących (malowanie murali, projekcje multimedialne, akcje street art) sprawią, że Festiwal stanie się głównym wydarzeniem kulturalnym roku, skupiającym uwagę mieszkańców miasta i regionu. W ramach imprezy proponujemy część naukową (wykłady, konferencje, prelekcje), część wystawową (warsztaty, pokazy, projekcje), a przede wszystkim część artystyczno – rozrywkową z udziałem polskich wykonawców (koncerty, imprezy wizualne).

Na festiwalu będzie także wątek fotograficzny, o czym niebawem powiemy więcej – bądźcie “in touch” 🙂

Zapraszamy także na oficjalną stronę festiwalu oraz fanpage na twarzoksiążce.