Cerkwie Podkarpacia w Galerii Rzeszów

Zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii Wiesława Gargały “Cerkwie Podkarpacia”, którą będzie można oglądać w kwietniu i maju 2013 roku w Galerii Rzeszów w holu wystawowym na poziomie -1 .

 

Wiesław Gargała
członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego

Od wielu lat fotografuje przyrodę i krajobrazy, jednak jego największą pasją są zabytki architektury drewnianej. Takich obiektów sfotografował przeszło 200. Są wśród nich wszystkie cerkwie z terenu województwa podkarpackiego. A gdy tu zabrakło obiektów do fotografowania, poszerzył tereny poszukiwań na sąsiednie województwa oraz na północno zachodnią Słowację. Na zdjęciach znajdziecie Państwo bardzo różne cerkwie m.in. cerkwie łemkowskie (np.w Owczarach), bojkowskie (w Liskowate) czy greckokatolickie np. w Michniowcu.

Do fotografowania cerkwi zachęcił go niezwykły ich urok jak również osobliwa wręcz niepowtarzalna atmosfera panująca w ich pobliżu.
Te drewniane budowle na trwale wpisały się w krajobraz, historię regionów oraz życie ich mieszkańców. Chciałby, by jego zdjęcia miały choćby niewielki wpływ na ocalenie tych pięknych obiektów od zapomnienia.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

 


Cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie


Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Babicach