“Nowy Świat” Krzysztofa Zająca w Galerii Nierzeczywistej RSF

Zapraszamy na kolejną interesującą wystawę do naszej Galerii Nierzeczywistej. 01 września (czwartek) 2016 r. o godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy “Nowy Świat”, której autorem jest Krzysztof Zając – Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski.
Wystawa prezentowana będzie do 22 września 2016 r.

plakat na www

O samym autorze można napisać wiele: urodzony w 1962 roku w Kielcach. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, Wydział Budownictwa Lądowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików leg. nr 1139 (Okręg Świętokrzyski), członek Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców i Fédération Internationale de I’Art Photographique.
Jego prace eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Pięć wystaw indywidualnych i dziewiętnaście problemowych wystaw zbiorowych.
W 2014 roku uhonorowany tytułem Artiste FIAP, a w 2015 roku tytułem Excellence FIAP. W roku 2015 uczestniczył w wystawie “… Afar” Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Laureat parudziesięciu konkursów fotograficznych. Laureat „Scyzoryka 2012” Świętokrzyskiej Nagrody Artystycznej, laureat Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego „Przedwiośnie 38/2015” i “Przedwiośnie 39/2016”, Srebrny Medal XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu >S-AVE THE E-ART< 2012, Nagroda II stopnia XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu >SPACE DEFINITION< 2014, laureat BZ WBK Press Foto 2015 (III Nagroda), laureat Grand Press Photo 2015 (II Nagroda). Na XVIII Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku otrzymał Brązowy Medal Fotoklubu RP. Za udział w międzynarodowym projekcie fotograficznym „FIAP in my heart forever 2015” otrzymał Dyplom Uznania. W 2015 roku w eliminacjach krajowych został Reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą (USA, Włochy, Niemcy, Ukraina).
Współautor fotografii do Albumu “50/50/50” BWA Kielce 2015 i “Otwarta Pracownia Kraków Dietla 11” 2016.

Zaś o samej wystawie “Nowy Świat” pięknie pisze kurator wystawy Stanisława Zacharko- Łagowska:
“To oczywiste, że realny świat, w którym żyjemy, ulega ciągłym przeobrażeniom. Raz szybciej, raz wolniej, ale nieustannie. W Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej, strumień funduszy z niej pozyskiwanych spowodował gwałtowne przyspieszenie, i – na nieznaną dotąd skalę – nasilił tempo zmian. Modernizacja i rozwój infrastruktury całego naszego Państwa idzie w parze z porządkowaniem, przebudową i rozbudową przestrzeni polskich miast. Lecz często jest to tempo zbyt szybkie dla ludzkiej zdolności adaptacji i umiejętności przystosowania się. Stąd podświadomy niepokój, uczucie zagubienia, a nawet zagrożenia, jakiego doznają ludzie (zwłaszcza starsi) zagubieni psychicznie, emocjonalnie – a nierzadko i fizycznie – w kamienno- szklano-metalowych, nowoczesnych miejskich przestrzeniach. Ten właśnie rodzaj ludzkiej niepewności, skonfrontowanej z ich jeszcze nieoswojonym, nieprzytulnym, surowym i zimnym pięknem, jest tematem fotografii z cyklu „Nowy świat”, autorstwa znakomitego kieleckiego fotografika, Krzysztofa Zająca.
Większość prac z tej serii oparta jest na formalnym – i znaczeniowym – zderzeniu osamotnionej sylwetki pojedynczego człowieka z minimalistyczną estetyką fragmentów nowych założeń urbanistycznych, architektury budynków i ciągów komunikacyjnych. Pozbawione łatwej urody koloru, skupiają uwagę odbiorcy na czystości proporcji, geometrycznych rytmów i subtelnych struktur wydobytych ascetyczną gamą szarości.  (…) Konsekwencja wielokrotnego powtarzania motywu konfrontacji samotnego człowieka z odhumanizowaną urbanistyczną przestrzenią sprawia, że treściowe przesłanie fotograficznej opowieści Krzysztofa Zająca staje się precyzyjne i czytelne.
Lecz „Nowy świat” jest również dokumentem: wszystkie zawarte w tym cyklu fotografie artysta wykonał w Kielcach. Zestawione obok siebie tworzą spójny, efektowny wizerunek prężnie rozwijającego się miasta. Pokazują, jak wiele się tu zmieniło i jak wielki wysiłek został wykonany, aby przekształcić je w funkcjonalny, bezpieczny, służący ludziom, nowoczesny miejski organizm. Dodatkowo tak wizualnie atrakcyjny, że stał się inspiracją dla tej doskonałej formalnie i wartościowej artystycznie prezentacji.”

025 IMG_3271 800 ckf

045 IMG_1429 800

IMG_0560 800

Więcej będzie można zobaczyć i dowiedzieć się od samego Autora, na otwarciu wystawy 01 września o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Partnerzy wystawy – restauracja Per Tutti oraz agencja reklamy Activ Media.

pertutti  !!! logoAM

Zapraszamy gorąco w imieniu Autora i swoim własnym.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.