zapraszamy na wystawę Igora Simko do Galerii Nierzeczywistej RSF

Zapraszamy serdecznie na wernisaż 30 maja (wyjątkowo we wtorek) na godzinę 17.30 do Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.
Odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy Igora Simko, fotografa ze Stowarzyszenia Koszyckich Fotografów K91.
Igor Šimko

Fotografuje- ale nie mówi o sobie, że jest fotografem.

W książce “Dzieje słowackiej fotografii” (wydanej w 1989 r.) został sklasyfikowany  jako dokumentalista i artysta fotografik. Wystawia od stycznia 1971 r. a w jego twórczości znajdziemy kilka etapów rozwoju. Na początku są to oddzielne fotografie, których celem jest wyrażenie nastroju pejzażu i portretu, przy czym motywy krajobrazowe cechuje pasywna, malarska poetyka; w dziedzinie portretu jest to często autoportret. Jego priorytetem jest to, aby treść prac wyrażała osobiste myśli i używała do tego stosownej formy.
Potem- od roku 1973 używa fotografii do celów, które umożliwiają mu wzmocnienie środków wyrazu. Przybliżą się tym samym do stylu, który najbardziej mu odpowiada- do sekwencji, będących opowiadaniem historii (z pozycji ekspresyjno- lirycznej), skąd przechodzi do wypowiedzi o wiele szerszej i wzbogaca swoje prace o następne środki wyrazu (myśli, poglądy, problemy).
W Czechosłowacji był jednym z pierwszych, którzy dobrze umieli używać i wykorzystywać możliwości sekwencji fotograficznych i ze sporą dawką pomysłowości oraz uczucia potrafili uchronić je od banału i łopatologii. Sekwencje i historie przewijają się przez cały okres jego twórczości aż do czasów obecnych.

Innymi ulubionymi dziedzinami są:
– martwa natura, gdzie aranżacją elementów martwej natury przywołuje elementy surrealizmu. Używa do tego elementów środowiska naturalnego, co nie było dotąd w fotografii czymś zwyczajnym.
– fotografia architektury, gdzie jego zdjęcia oferują odmienny od zwykłego pogląd na architekturę i daję jej inny wymiar oraz faworyzują proste piękno kształtów

Typowym i wspólnym elementem jego twórczości we wszystkich jej przejawach jest lokalizacja tematu, której widz nie określi jako kanoniczną. Skłania to ku przemyśleniom i prowokuje do refleksji.

Nieco statystyki:
– wystawia od 1971 roku, mnóstwo nagród w kraju i za granicą – również medale FIAP
– członkowstwo w klubach: b- klub bratislava, fotoklub dk kosice, cassovia fotoklub, corvus, zkf, k- 91, f3f
– bez tytułów fotograficznych, nie starał się o obdarowanie tytułami przez krajowe i zagraniczne instytucje
– publikował w wielu fotograficznych i fachowych czasopismach, książkach, katalogach i wielu innych publikacjach
– prace fotograficzne sklasyfikowane w większości liczących się kolekcji fotograficznych czechosłowackiej i słowackiej fotografii
– fotografie w galeriach i muzeach oraz w zbiorach prywatnych
– 51 wystaw autorskich na Słowacji i zagranicą
– juror krajowych i zagranicznych konkursów fotograficznych, wykładowca podczas warsztatów i plenerów
-nagrodzony wieloma odznaczeniami za działalność artystyczną i pedagogiczno- organizacyjną

W naszej galerii będzie indywidualna wystawa tegoż Artysty, natomiast godzinę wcześniej o 16.30 w Wojewódzkim Domu Kultury (w sali wystawienniczej) odbędzie się wernisaż zbiorowej wystawy Stowarzyszenia K91 z Koszyc.

Na oba wernisaże serdecznie zapraszamy!!!
30 maja wtorek 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.