Jarek Mazur “Po sandomierskiej puszczy” – zaproszenie na wernisaż

Zapraszamy serdecznie na otwarcie kolejnej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF w tym roku – “Po sandomierskiej puszczy” autorstwa Jarka Mazura.
Na uroczysty wernisaż wraz z Autorem zapraszamy na godzinę 18.00 w piątek 9 marca.
Wystawa prezentowana będzie do 4 kwietnia.

Jarek Mazur to fotograf drogi i samotności. W jego zdjęciach odnajdziemy emocje, które towarzyszą człowiekowi w życiu: jest zachwyt, poranek niczym kryształ, płuca przepełnione powietrzem, ale i znój, trud pokonywania drogi. Droga jest różna, jak w życiu, jedni idą asfaltem a inni utykają w błocie i między kałużami. To spirale ścieżek, zaśnieżone przesmyki między drzewami, zagajniki brzóz, posępne i ciemne sosny. Nad wszystkim wisi niebo z chmurami niczym skrzydła, czasem przerażające, bo sprawia wrażenie, jakby chciało zawalić się człowiekowi na głowę. Te fotografie układają się w trzy słowa: droga- samotność- wolność. Czuć w nich miłość autora do miejsca, z którego pochodzi, do okolicy, po której wędruje, a wędruje po Puszczy Sandomierskiej. Choć jak sam mówi, „prawdziwa Puszcza istnieje tylko w moich snach” to jego wrażliwość i świetne oko obserwatora doskonale pokazują to o czym należy pamiętać i o co dbać. Każdy zagajnik, utopione we mgle drzewo, leśne szlaki wydeptane przez zwierzęta, to jak czułe gładzenie dłonią tych miejsc, które powoli znikają. To krzyk za pięknem i autentyzmem, które więdną, ale jest nadzieja, bo fotografie Jarka Mazura uwieczniają to piękno właśnie, pozwalają mu przetrwać. Odpowiadają na pytanie, co jest ważne. W tej przestrzeni wizualnej manifestuje się moc pamięci i wspomnień, a fotografia mówi: choć wy zapomnicie, ja będę pamiętać, przechowam ten świat dla innych.

o Autorze:
Jarosław Mazur – muzykant i włóczęga z aparatem fotograficznym. Urodzony w 1967 roku w środku Sandomierskiej Puszczy, wraca tam w rozmaitych wcieleniach spłacając swój dług wobec niej. Związany z łemkowskim życiem kulturalnym zwraca obiektyw nie tylko na strony lasowiackie, ale również w kierunku pasm Niskiego Beskidu. Zafascynowany językami słowiańskimi bada i fotografuje Podlasie i Łużyce. Autor wystaw “Moje serce zasnęło w Karpatach”, “Wędrówki po Łemkowynie” i “Podlasie – cztery żywioły”. Zaintrygowany krajobrazem muzyczno – kulturowym Słowiańszczyzny fotografuje to, co słyszy. Członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego od 2014 r.

Fragment twórczości Autora:
https://www.youtube.com/watch?v=gMIRwIB-OzM&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=BekPo0YaX3Q&feature=youtu.be

fot. Jarek Mazur

fot. Jarek Mazur

fot. Jarek Mazur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.