Gołębiarze… 40 lat później – w Galerii Nierzeczywistej

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii “Gołębiarze… 40 lat później”, będącą połączeniem archiwalnej ekspozycji zdjęć autorstwa Janusza Witowicza, która była prezentowana w 1979 roku w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, oraz aktualnych zdjęć “Gołębiarzy” autorstwa członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 14 czerwca 2019 r. na godzinę 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie, wystawę można będzie oglądać do 10 lipca 2019 roku.


Gołębiarze… 40 lat później

Istnieje teoria, która wiąże liczbę 40 lat z przeżywaniem kryzysów. Jednak na pewno nie dotyczą one ani twórczości Janusza Witowicza, ani rzeszowskich fotografów, ani rzeszowskich Gołębiarzy.  

Zorganizowana przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne wystawa pt. Gołębiarze… 40 lat później jest połączeniem archiwalnej ekspozycji zdjęć autorstwa Janusza Witowicza, która była prezentowana w 1979 roku w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie oraz aktualnych zdjęć „Gołębiarzy” autorstwa członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

„Prace Janusza Witowicza odznaczają się charakterystyczną formą wypowiedzi artystycznej, bowiem przeważnie posługuje się przekształceniem zastanego tworzywa w nowe jakości.” Tak  o twórczości Janusza Witowicza i wystawie z 1979 r. pisał Zdzisław Postępski  i słowa te nie straciły na swojej wartości. Mamy nadzieję, że zwiedzający wystawę z zainteresowaniem zobaczą 18 historycznych fotogramów Janusza Witowicza wypożyczonych z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

Cytowany już Zdzisław Postępski tak pisał o prezentowanej 40 lat temu wystawie: „Obecna jego wystawa to cykl charakterystycznych portretów rzeszowskich gołębiarzy, zbierających się na targowisku w Rzeszowie w każdą sobotę. Portrety te potraktowane w formułach reportażu i to reportażu specyficznego, nie pozbawione artyzmu, odznaczają się silnym tłem społecznym, – odzwierciedlają cechy charakterystyczne ludzi, ich pasje i przeżycia.  Niewątpliwie jest to zanikająca pasja miłości między człowiekiem a ptakami jak i typów przedstawianych ludzi. Jakby patrzeć na obecną ekspozycję, jej wydźwięk społeczny jest widoczny we wszystkich pracach.”  Ta wyjątkowa dla Gołębiarzy pasja miłości między człowiekiem a ptakami, pomimo upływającego czasu i wieszczonych kryzysów, jeszcze nie zanikła. Dzięki temu również kolejne pokolenie sympatyków fotografii mogło zmierzyć się z tematem podjętym 40 lat temu przez Janusza Witowicza.

Poprzez wystawę chcemy przybliżyć twórczość Janusza Witowicza młodym pokoleniom rzeszowian, oraz stworzyć okazję do spotkania i przypomnienia dorobku rzeszowskich fotografów. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do integracji starszego i młodszego pokolenia, tych, dla których fotografia to pasja. Ufamy, że udany przebieg wystawy przyczyni się również do podjęcia kolejnych działań, dzięki którym młode pokolenia rzeszowian będą mogły skorzystać z wiedzy i doświadczenia „nestorów rzeszowskiej fotografii”.

Agnieszka Szafirska

Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie 18 historycznych fotogramów Janusza Witowicza, wypożyczonych z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz około 30 zdjęć aktualnych.

Wystawa objęta została Honorowym Patronatem przez Tadeusza Ferenca – Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marszałka WojewództwaPodkarpackiego – Władysława Ortyla oraz Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Krakowski.
Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Polska TVP3 Rzeszów oraz Polskie Radio Rzeszów

Autorzy: Janusz Witowicz,

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne: Damian Bobrowicz, Marek Cupryś, Sławomir Gibała, Paweł Jakubowski, Katarzyna Jopek, Alina Kufedchuk, Agnieszka Leja, Zuzanna Nykiel, Jerzy Skiba, Anna Trojnar, Kasia Warańska, Artur Wysocki.

“Gołębiarze” 1979
fot. Janusz Witowicz
“Gołębiarze” 1979
fot. Janusz Witowicz
“Gołębiarze” 2019
fot. Marek Cupryś
“Gołębiarze” 2019
fot. Katarzyna Warańska
“Gołębiarze” 2019
fot. Jerzy Skiba
“Gołębiarze” 2019
fot. Artur Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.