Poezja przestrzeni Katarzyny Warańskiej w Galerii Nierzeczywistej RSF

Zapraszamy serdecznie w czwartek 20 lutego o godzinie 18:00 do Galerii Nierzeczywistej RSF na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Katarzyny Warańskiej „Poezja Przestrzeni”

Poezja Przestrzeni

Prezentowana wystawa to hołd autorki złożony przestrzeni. Dla większości ludzi przestrzeń jest tym czego pragniemy, do czego zmierzamy, czego nam brakuje. Wszystko jedno czy to góry, czy nadmorskie plaże, czy łąki zielone, czy las, w takich miejscach czujemy się dobrze. Wyjątkowość prezentowanych fotografii polega na tym, że autorka prowadzi nas za rękę do swojego świata, zachęca byśmy się zachwycili przestrzeniami, byśmy poczuli zapach łąk, powiew wiatru. Pejzaże pokazane na wystawie są z jednej strony wszystkim znane, bo któż z nas nie siadał na kwietnej polanie, lub nie brodził wśród traw, ale z drugiej strony można mieć poczucie, że widzimy je pierwszy raz. Wszystko to zawdzięczamy wrażliwości autorki i jej chęcią zaproszenia nas widzów do swojego świata. Ten harmonijny świat, to miejsce, gdzie spotyka się fauna i flora, gdzie człowiek, nie jest intruzem, ani gościem, a jest częścią tych miejsc. Katarzyna Warańska jest bardzo mocno związana z krajobrazem. To tutaj realizuje się zawodowo i artystycznie. Widz oglądając te zdjęcia czuje, że autorka jest częścią pejzażu i ze swoją kamerą wtapia się w przestrzeń i jest z nią jednością. Warto to zauważyć, docenić i podziękować.

Jerzy Skiba (RSF)

Katarzyna Warańska
Fotograf, architekt krajobrazu i wnętrz, społecznik i przyrodnik. Podróżnik po bliższych i dalszych krainach. Od 2011 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF), a od paru miesięcy członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Posiada także uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej przy PTTK. W fotografii skupia się głównie na szeroko rozumianym pejzażu i człowieku. Wynika to w głównej
mierze z jej zawodu oraz przywiązania i troski o nasz krajobraz. Często sięga w swojej pracy po takie narzędzia, aby uzyskiwać obraz z pogranicza malarstwa lub grafiki. Stara się, aby fotografie nie były oczywistym przedstawieniem danego krajobrazu. Nie są to jednak przetworzenia komputerowe. Korzysta do osiągnięcia tych celów, głównie ze światła zastanego w przestrzeni, minimalizmu, nieostrości, czasem specjalnie „popsutej” optyki, wielokrotnych ekspozycji czy poruszeń. Jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych, 5 indywidualnych (m.in. Przenikanie 2015, Chasydzkie sacrum 2018, F.O.R.M.Y. 2019) oraz kilkudziesięciu pokonkursowych. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym (m.in. 7 Ogólnopolskie Biennale Fotografii
„Miasto i Ludzie- Lubię to!” w Krośnie, Nagroda Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie za cykl prac „Krośnieńskie pejzaże”; Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary 2016 r., organizowany przez Żarski Dom Kultury wyróżnienie za zdjęcie z cyklu „Skrawki ziemi mej” pt. „Przestrzenie”; Grand Prix w konkursie Karpackie Oblicza 2019 organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, za pracę „Samotnik”. W polu jej zainteresowań artystycznych leży także szeroko pojęty LandArt oraz wszystko co powiązane z naturą.
Jest osobą aktywnie działającą na polu fotografii w swoim mieście Rzeszowie. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Działa wraz z koleżankami i kolegami ze stowarzyszenia w akcjach charytatywnych. Organizują wspólnie plenery po mieście dla ludzi spoza organizacji.
Więcej na stronie autorskiej: katarzynawaranska.com oraz fanpage’u Facebooka https://www.facebook.com/katarzynawaranskaphotography/

One thought on “Poezja przestrzeni Katarzyny Warańskiej w Galerii Nierzeczywistej RSF

  1. Przepiękna wystawa się zapowiada. Widzę czarno-białe fotografie pełne dramatyzmu pomimo, że ukazują dość spokojne tematy. Lubię tego typu nieoczywistą fotografię. Wybieram się i polecam każdemu wycieczkę do galerii Nierzeczywistej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.