RWF2021: KATARZYNA PIECHOWICZ – SENIORZY

Zapraszamy na wernisaż wystawy Katarzyny Piechowicz pt. “Seniorzy”, który odbędzie się w sobotę 16 października 2021 r o godz. 18.30 w Galerii Nierzeczywistej RSF.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa

Partnerzy wydarzenia: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne, Artibo.

Ekspozycja prac potrwa do 29.10.2021


Wstęp wolny.

O projekcie: My, młodzi zmieniamy się. Mam wrażenie, że przestajemy dostrzegać upływ czasu, to, że się starzejemy. Albo udajemy, że nie dostrzegamy. Ogarnia nas kult ciała, młodości, nadproduktywność i przekonanie o całkowitej sprawczości naszego ziemskiego żywota. Robimy wszystko, by odsunąć do siebie myśl o upływie czasu, o starości. Oni, osoby w podeszłym wieku, seniorzy, przypominają nam o tej niewygodnej prawdzie. Niby mówi się o szacunku do seniorów, empatii, ale w rzeczywistości wolimy nie widzieć wśród nas starszych ludzi. Z seniorami pracowałam przez osiem lat. Widziałam ich radości i smutki, to jak lśnią im oczy i to, jak gasną. Widziałam jak zmienia się ich pozycja w rodzinie i w społeczeństwie. Tylko nieliczni nie mogli narzekać na samotność. Ale nawet ci, z rzadka odwiedzani przez rodziny traktowani byli z lekceważeniem, infantylnie, jak małe dzieci. Przestawało mieć znaczenie to, co myślą, tak jakby ich życiowe doświadczenie stało się bezużyteczne. Przestały się liczyć ich tytuły naukowe, napisane książki, sprawcza moc. Podeszły wiek zdyskwalifikował ich życiową wartość. Stali się niewidzialni. Żyjemy coraz dłużej, przesuwamy granicę starości. Mamy plany na emeryturę: zwiedzić świat, przeczytać wszystkie zaległe książki. Bo przecież pozostało nam tak wiele lat! No właśnie, ile? Skąd pewność, że starość spędzimy w zdrowiu i wśród kochającej nas rodziny?” Wiesz Kasiu, wydłużono nam życie, ale niczym tego dodatkowego czasu nie wypełniono” – mówi mi 89-letnia Helena. Samotność, jest dominującym problemem seniorów. U osób starszych może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 procent. Samotność zwiększa ryzyko depresji, u samotnych pogarszają się funkcje poznawcze – pojawiają się objawy podobne do otępiennych. Wiele osób po 80. czy 90. roku życia już nie ma przyjaciół, ani wielu z członków rodziny. Nie mają z kim się spotkać, ani nawet do kogo zadzwonić. Nie wychodzą na zewnątrz. Doskwiera im apatia, brak apetytu, a myśli zajmuje strach o zdrowie, obawa o utratę sprawności i samodzielności. Krok po kroku tracą sens życia. Tak, to my, już całkiem niedługo.

O autorce: Katarzyna Piechowicz jest niezależną fotografką dokumentalną mieszkającą w Rudzie Śląskiej. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na długoterminowych projektach związanych z osobami i społecznościami doświadczającymi wykluczenia. Jej projekt „Seniorzy” poświęcony samotności osób starszych, zdobył uznanie w najważniejszych konkursach fotoreportażu w Polsce, trafiając do finału Nagrody im. Krzysztofa Millera za Odwagę Patrzenia w 2019 roku i zdobywając nagrodę (I miejsce w kategorii Życie codzienne Grand Press Photo 2020).Została zaproszona do zaprezentowania swoich prac podczas kilku ważnych wydarzeń fotograficznych. Nadal zgłębia tematykę wykluczenia i dyskryminacji, angażując się w lokalne, często niedoceniane grupy społeczne i środowiska. Mocno wierzy, że fotografia jest sposobem na to, by usłyszeć głosy osób pokrzywdzonych. Obecnie pracuje nad kolejnym długofalowym projektem skupiającym się na społeczności romskiej, z którym została finalistką międzynarodowego konkursu o grant „Women Photograph + Getty Images”.Jej prace publikowane były w Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, miesięczniku Pismo, Press, Dzienniku Zachodnim, National Geographic, Tygodniku Powszechnym.www.katarzynapiechowicz.pl
Zapraszamy serdecznie!


Gdzie: Galeria Nierzeczywista RSF
Kiedy: sobota, 16 października 2021, godzina 18:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.