Cezary Dubiel “Strefa wyobraźni” w Galerii Nierzeczywistej RSF

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii Cezarego Dubiela “Strefa wyobraźni”, którą będziemy mieli przyjemność pokazać w Galerii Nierzeczywistej RSF w grudniu.

Wernisaż wystawy – czwartek 2 grudnia 2021 r., godz. 17:00

Miejsce wystawy – Galeria Nierzeczywista RSF, ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie

Czas trwania wystawy – 2 – 27 grudnia 2021 r.

Po wernisażu przejdziemy do Wojewódzkiego Domu Kultury, na ul. S. Okrzei 7, gdzie o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej, z wręczeniem nagród, międzynarodowego niekonwencjonalnego konkursu fotograficznego “Foto odlot”. Po uroczystości odbędzie się pokaz diaporam i spotkanie z Cezarym Dubielem, który jest jurorem w ww. konkursie.

O wystawie:

„…Fotografia to moje hobby, fotografuję wtedy, kiedy mam ochotę… Robienie zdjęć jest moją pasją, sposobem na spędzanie wolnego czasu…”

Cezary Dubiel

“Podejmując się próby oceny prac fotografika polskiego – jedynego posiadacza 9 tytułów FIAP,  mam świadomość trudności opisu i konkretnego umiejscowienia Jego twórczości we współczesnej sztuce. Droga Cezarego Dubiela na szczyt świata fotografii nie jest jakimś ewenementem – wiedzie poprzez tradycyjną fotografię dokumentalną, pejzażową, architektury i próby portretowe. Mistrzowsko opanował warsztat tworzenia diaporam (w 2013 roku jego utwór Kamienie pamięci został wpisany do Audiowizualnej Kolekcji FIAP). To laureat niemal 500 nagród na salonach w Polsce i 64 krajach wszystkich kontynentów. Autor 10 wystaw indywidualnych oraz pół tysiąca zbiorowych i pokonkursowych w 74 krajach. Ostatnie lata poświęca tworzeniu diaporam i digitalnych kolaży, nawiązując tym samym do tradycji polskiej sztuki lat międzywojennych oraz najlepszym czasom polskiego plakatu. Doskonałym wprowadzeniem do artystycznych wizji Cezarego znajduję w książce Urszuli Czartoryskiej wydanej w 1965 roku Przygody plastyczne w fotografii: „[] Fotografowie – ci świadomi swej drogi – wiedzą, że sztuka współczesna zajmuje się żywo zagadnieniami ekspresji faktury i formy nierozpoznawalnej jako przedmiotowa, sprawą transpozycji motywów figuratywnych na język plastyczny. I to daje fotografom pewność, że ich spostrzegawczość i ich poszukiwania wyrazu i kształtu nie wiszą w próżni, lecz wyrażają na jeden z możliwych sposobów zainteresowania współczesnego człowieka sztuki: problem miejsca człowieka w świecie, jego stosunek do natury, do innych ludzi i do samego siebie.” 

Wystawa Strefa wyobraźni (…), to zbiór fotogramów surrealistycznych nawiązujących do najlepszych wzorów malarskich sprzed wieku. Specyficznym, intymnym Self-portrait with an interior odsłania swoje wnętrze, szufladki pełne pomysłów twórczych. Wrażliwość plastyczna towarzyszyła Dubielowi od dzieciństwa, nie została poparta edukacją artystyczną, wybuchła z ogromnymi sukcesami w postaci obrazu fotograficznego. Widzę w nich bliskość z dziełami Ryszarda Horowitza, Romana Cieślewicza a nawet Rafała Olbińskiego. Surrealistycznymi wizjami celnie interpretuje aktualny stan świata, postawę mieszkańców Ziemi. Obrazami wyraża swój stosunek do człowieka, przyrody i architektury, o tematach historyczno-patriotycznych nie zapominając. Puszcza wodze fantazji w podróżach morskich i międzygalaktycznych. Siebie widzi w roli Don Kichota z włócznią broniącą Absolutu? 

Metafory plastyczne jakich używa Artysta pozwalają każdemu z obserwatorów odnaleźć siebie wobec wyzwań współczesnego świata. Czyni to kunsztownie, tak jak czynią to najwybitniejsi artyści – wizjonerzy.  Jego skromność i pokora oraz dokonania zaliczają Go do wąskiego grona gigantów współczesnej, polskiej fotografii. Parafrazując cytat naszego bohatera – Cezary Dubiel to ARTYSTA z pasji i ochoty!!!

Dzieło, jedno z tych najbardziej znanych, nagradzanych na salonach całego świata Spiral No. 2 jest świetnym podsumowaniem jego drogi, zdecydowanie wytyczonej i zrealizowanej.

Po spirali równym tempem dotarł do celu i zobaczył JASNOŚĆ! – cel zdobycia wszystkich tytułów FIAP osiągnięty! Zapewne rozpoczęte tournée po prestiżowych galeriach nie będzie celem samym w sobie. Fotografik wysunie kolejną szufladkę z nowymi, zaskakującymi projektami, niekoniecznie w duchu neosurrealizmu.  

Pozwolę sobie zadać stanowcze pytanie – Co dalej Mistrzu Dubiel?”

Krzysztof anin Kuzko

O autorze:

Cezary Dubiel (EFIAP/d2, AV-AFIAP, AFRP, FAPU) od 2008 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie z tytułem AFRP.  Należy również do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce. Jest prezesem stowarzyszenia Fotograficzna Grupa Twórcza Kontur z siedzibą w Szczecinie. W 2012 roku Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała mu fotograficzny tytuł Artysty FIAP (AFIAP) i jako pierwszemu Polakowi w historii   FIAP tytuł Audiovisuelle Artiste FIAP (AV-AFIAP) za osiągnięcia w dziedzinie diaporamy. W lipcu 2013 roku otrzymał tytuł Excellence FIAP – Wybitnego Artysty FIAP za sztuki fotograficzne. W latach 2015 – 2019 jako pierwszy Polak został wyróżniony honorowym tytułami artystycznymi – kolejno Excellence FIAP Level Bronze, następnie EFIAP Level Silver, EFIAP Level Gold w 2017 r EFIAP Level Platinium w 2018 i ostatecznie EFIAP Level Diamond 1 w 2019 oraz EFIAP Level Diamond 2 w 2020.  W 2019 roku otrzymał członkostwo w Asian Photographers Union w Singapurze z tytułem FAPU. 

W kwietniu 2013 roku oraz po raz drugi w listopadzie 2020r. w uznaniu zasług Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej nadała mu Złoty Medal Za Fotograficzna Twórczość. We wrześniu 2014 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną „Pro – Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za jak głosiło uzasadnienie wybitne światowe osiągnięcia w diaporamie i fotografii. W 2016 roku za diaporamy o tematyce historycznej otrzymał Medal Barwy I Broni a w lutym 2018 roku Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości Za Zasługi Dla Fotografii Polskiej. W roku 2015 został przez Ministra KiDN odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis. W sierpniu 2020 otrzymał Medal Pro Patria. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za lata 2014 i 2015.

Startuje z powodzeniem w międzynarodowych konkursach odbywających się pod patronatem światowych organizacji fotograficznych. Zdobył ponad 500 nagród w Polsce i 63 krajach świata pośród których na uwagę zasługuje zdobycie German International Photocup w 2019, Złoty Medal w największym konkursie na świecie Trirenberg Super Circuit 2015 w Linzu i trzykrotnie Golden Dragon Award 2020 i 2021 w Singapurze. W swoim dorobku ma 10 wystaw indywidualnych i około 500 zbiorowych i pokonkursowych w 74 krajach na wszystkich kontynentach.

Rozpoczął przygodę z fotografią od uwieczniania krajobrazu i architektury. Jego twórczość fotograficzna skupia się obecnie na trzech kierunkach – surrealistycznej abstrakcji, diaporamie oraz na fotografii lotniczej. Czerpie inspiracje z malarzy surrealistów – Dalego, Magrite’a, Sętowskiego, Beksińskiego.

Juror krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych oraz diaporamowych.

Po więcej szczegółów z życia zapraszamy na Wikipedię!

Cezary Dubiel “Architects dream”
Cezary Dubiel “Self-portrait with an interior”
Cezary Dubiel “In the space of lines”
Cezary Dubiel “Thinks like ships in the sky”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.