Nowy numer magazynu Fotoindex

Dostępny jest już 9. numer specjalny Magazynu FotoIndex, poświęcony w całości współczesnej fotografii portugalskiej.Na numer specjalny Magazynu FotoIndex składają się materiały dziewięciu autorów z kraju nad Tagiem, zajmujących się dokumentem i reportażem: Alberto Monteiro „Sea And People”, Paulo Alegria „Romeiros”, Luis Duarte „Vaca Das Cordas”, Sofia Quintas „Love Motels”, Alfredo Muñoz de Oliveira „Habitats”, João Pina „For Your Free Thinking”, Manuel Luis Cochofel „Slow (instant) Portraits”, Nelson d’Aires „Leandro”, Pedro Nunes „The People’s State”.

„Portugalia to kraj o bogatej historii, również tej historii ostatnich lat, która do dziś ma wpływ na życie społeczne, kulturalne i polityczne. Nie sposób w jednym numerze opowiedzieć o trudnych relacjach z byłymi koloniami, o ludziach Rewolucji Goździków, o rozliczeniu się z przeszłością ofiar i prześladowców z salazarjańskich służb specjalnych, o portugalskich komunistach, nacjonalistach, korupcji i footballu.

Przedstawiliśmy mozaikę składającą się z elementów anonsujących różne problemy, przefiltrowaną przez talent i wrażliwość naszych gości. Wybrani przez nas fotografowie to aktywni dziś reporterzy agencyjni i prasowi, dokumentaliści i artyści fotograficy tworzący subiektywne dokumenty, to również znaczące postaci nadające ton portugalskiej społeczności fotograficznej – liderzy najważniejszych grup fotograficznych, twórcy pionierskich portali z fotografią dokumentalną, wpływowych galerii i wydawnictw. Był to trudny wybór, zabrakło tym razem miejsca dla innych znanych i ważnych fotografów, potraktujmy ten zeszyt jako spotkanie zapoznawcze.” (Cyt. Marcin Górski, Kurator numeru specjalnego, Prezes Gliwickiego Domu Fotografii oraz portugalskiego kolektywu Fotoalternativa.)

Magazyn Fotografii FotoIndex to wydawany w formacie elektronicznym periodyk, promujący szeroko rozumianą fotografię dokumentalną. Obecne wydanie magazynu dostępne jest do pobrania ze strony http://fotoindex.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.