Ziemia po kielecku – katalog wystawy

Album towarzyszący wystawie wielkoformatowych portretów współczesnego krajobrazu, wykonanych przez artystów uczestniczących w programie ‘Ziemia po kielecku

TERRA DESTRUCTA, TERRA IMMANENS, TERRA SALVA

Prezentowana wystawa to pierwsze wspólne działanie artystów uczestniczących w programie „Ziemia po kielecku” i zarazem początek cykli wystawienniczych związanych z realizacją programu. Celem działań jest zgromadzenie prac o wysokich walorach artystycznych i warsztatowych, wykonanych w dowolnej technice fotograficznej – będących jednocześnie najciekawszymi wypowiedziami artystycznymi dotyczącymi przemian i kondycji estetycznej współczesnego krajobrazu. Nie bez znaczenia jest także możliwość porównania w czasie wystawy różnych technik i sposobów rejestracji widzialnego świata przez różne osobowości twórcze. Trzy pojęcia związane z istnieniem i stanami trwania: „destructa”, „immanens” i „salva” stały się tytułami trzech, prezentowanych wspólnie, części wystawy. Jej temat, krajobraz – zarówno w stanie dzikim, pierwotnym, jak i przekształcony lub zdewastowany przez człowieka – przez każdego z uczestników wystawy potraktowany został indywidualnie. Narzucone przez organizatorów wystawy konteksty – ekologii, nowoczesności, walki o przywrócenie stanu naturalnego lub zachowanie jego pierwotnego piękna, jak również zalecenia by zgłoszone do wystawy fotografie ukazywały krajobraz jako dynamiczną kompozycję plastyczną, w której dominującą rolę odgrywają: rytm, barwa, kontrast, walor, napięcia kierunkowe i wzajemne relacje między jej poszczególnymi elementami – w każdej z prac interpretowane są zgodnie z wrażliwością twórczą i osobowością jej autora. Wspólną myślą natomiast jest to, co autorzy chcieli przekazać także i Państwu: – >S-ave the e-art-h<.

Paweł Opaliński
– autor i kurator programu
Ziemia po kielecku”

W katalogu można zobaczyć między innymi zdjęcia Piotra Krupy oraz rzeszowskiego fotografika – Bogdana Szczupaja.

„AKTY” Wacława Wantucha w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wystawę fotografii aktu autorstwa wybitnego artysty Wacława Wantucha, absolwenta Krakowskiej ASP.

Czterdzieści czarno-białych fotografii, prezentowanych w formie dużych wydruków to wybór z ostatnich dziesięciu lat pracy fotografa. Od 2008 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od wielu lat konsekwentnie realizuje w fotografii tematykę aktu kobiecego. Jest autorem kilku albumów fotograficznych publikowanych regularnie od 2000 r.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9, 35-030 Rzeszów
wernisaż z udziałem autora – poniedziałek, 29 października 2012 godz. 18.00
Wystawa czynna od 29.10 do 29.11.2012 r. w godzinach: poniedziałek 12.00- 20.00, wtorek- piątek 9.00-17.00.

"Mayak" w Starej Drukarni – aktualizacja

Stara Drukarnia serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Piotra Skrobacza zatytułowanej “Mayak”. Wernisaż otwierający wystawę odbędzie się 25 X 2012 r. o godz. 20.

Piotr Skrobacz fotografią zajmuje się od 1982 roku. Elementy nowej ery fotografii cyfrowej rozpoczął od 1999 roku. Pasja i zamiłowanie trwa do dzisiejszego dnia. Jest członkiem Foto-Klubu przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, gdzie stara się aktywnie współpracować z młodym gronem Fotografików.

Aktualizacja – krótka fotorelacja z wernisażu


 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Galeria Bezdomna w Warszawie – fotorelacja

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z sobotniego pleneru w Warszawie, którego celem była także Galeria Bezdomna w Pałacu Kultury i Nauki. Wysłannicy RSF-u w składzie Agnieszka Krupa, Agnieszka Szafirska, Kasia Warańska, Daniel Betleja, Sławomir Fornal, Grzegorz Kobiernik, Marcin Luraniec, Jerzy Skiba oraz Jan Szczepański z dumą reprezentowali RSF na jubileuszu dziesięciolecia Bezdomnej, której 100 edycję mieliśmy okazję organizować w Rzeszowie w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej.


 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Kosmiczne zakamarki, Wystawa astrofotografii Jacka Bobowika

Galeria OPe przy klasztorze OO. Dominikanów w Rzeszowie zaprasza na wystawę fotografii Jacka Bobowika. Zapowiada się kosmicznie. 24 zdjęcia odległych galaktyk, czarnych dziur, gwiazd i tych zakamarków wszechświata, których raczej nigdy nie zobaczycie. Do tego wernisaż, na którym będzie można zobaczyć specjalnie na tą okazję sprowadzony sprzęt do astrofotografii. Wystarczy tylko zaglądnąć na wernisaż 27/10/2012 o godz 19:00.

Zapraszam cały RSF, sympatyków i przyszłych astrofotografów.

Wacław Nowacki
Galeria OPe

Festiwal Fotografii Krajobrazowej w Kielcach

„Ziemia po kielecku” i Okręg Świętokrzyski ZPAF zapraszają na pierwszy w Polsce „Festiwal Fotografii Krajobrazowej” >S-ave the e-art-h<.

19 – 21 października 2012

W dniach 19-21 października 2012 roku, Kielce – wzorem wielu miast europejskich – staną się stolicą fotografii tematycznie powiązanej z krajobrazem. Odwiedzający miasto w tych dniach będą mogli zobaczyć szereg znakomitych wystaw i  prezentacji , uczestniczyć w spotkaniach z artystami i panelach dyskusyjnych na temat współczesnej i dawnej fotografii krajobrazowej, nabyć świetnie wydane albumy fotograficzne, doskonalić umiejętności na plenerach i warsztatach fotograficznych, a nawet zaprezentować własne portfolio.

Najważniejszym z wydarzeń festiwalowych będzie niewątpliwie wernisaż wystawy pokonkursowej XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu, połączony z wręczeniem nagród.
Wystawa prezentować będzie najlepsze ujęcia krajobrazów świata, wybrane przez jury konkursu. Kolejną atrakcją będzie prezentacja uczestników programu artystycznego „Ziemia po kielecku”. W projekcie wzięło udział 33 artystów z całej Polski, na wystawie zobaczymy aż 80 wielkoformatowych prac – prezentujących zróżnicowane spojrzenie na współczesny krajobraz, w różnych technikach fotograficznych. W ramach festiwalu pokażemy również poplenerową wystawę 25 Jubileuszowego Pleneru Fotograficznego „Art-Eko 2012”. Tym razem fotograficy zaproszeni przez Okręg Świętokrzyski ZPAF dokumentowali krajobraz miejski i przemysłowy. Uroczysty finał festiwalu połączony będzie z prezentacją multimedialną „Fotograficzny Dialog Kultur i Religii: Judaizm, Prawosławie, Chrześcijaństwo”. Wśród wielu wystaw towarzyszących festiwalowi, odwiedzający Kielce będą mogli także zobaczyć tematycznie powiązane z krajobrazem instalacje przestrzenne i  awangardowe prace w technikach plastycznych.

Do zobaczenia w Kielcach!
Paweł Opaliński – kurator programu „Ziemia po kielecku”

Bieżące informacje o festiwalu i programie „Ziemia po kielecku” są dostępne na stronie Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF lub tutaj.

Szczegółowy program:

19 października, piątek
Godzina 17.00:
Międzynarodowe Centrum Kultur: Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, ul.Żeromskiego 12 – wystawa Fotografii Ziemia po Kielecku
Godzina 18.30
Galeria Sztuki Współczesnej Winda: Kieleckie Centrum Kultury pl. Moniuszki 2B – wystawa plastyczno – fotograficzna Jan Szul – Malarstwo i goście

20 października, sobota

Godzina 15.00:
Budynek Energis Politechnika Świętokrzyska w Kielcach ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7 – wystawa poplenerowa XXV ART- EKO: Kraina żelaza i skał

Godzina. 17.00:
Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3
– wernisaż i wręczenie nagród XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu S-AVE THE E-ART-H
Wystawie towarzyszy multimedialna prezentacja: „Dialog kultur i religii. Judaizm, prawosławie, katolicyzm” oraz w podcieniach Kamienicy pod Trzema Herbami – wystawa plenerowa „Polskie drogi. Lata 60., 70. i 80”.

 Szczegółowy plan miasta
Lista uczestników wystawy pokonkursowej jest dostępna na stronie www.zpaf-kielce.pl
Nie zabraknie też tam naszych prac 🙂