Czy format DNG to przyszłość w archiwizacji fotografii?

Firma Adobe opublikowała nową specyfikację formatu DNG (Digital Negative) w wersji 1.4.  Według zapewnień producenta format DNG zwiększa niezawodność archiwizacji danych, ponieważ zapewnia, że oprogramowanie służące do przetwarzania obrazów cyfrowych będzie mogło łatwiej otwierać pliki Raw w przyszłości. Korzystanie z jednego programu do przetwarzania plików Raw pozwala uzyskać efektywny obieg pracy z plikami Raw pochodzącymi z wielu modeli aparatów różnych producentów.

Adobe DNG Converter dla systemów Windows®

Sami sprawdźcie jakie możliwości daje nowa specyfikacja

Default User Crop
Choć aparaty często zapisują obraz w określonym formacie (np. 4:3, 16:9), to informacje zapisane w pliku RAW obejmują całą powierzchnię matrycy (obszar zaznaczony czarną ramką na rysunku). Nowa funkcja pozwala zachowywać format określony przez aparat i jednocześnie daje możliwość użytkownikowi dokonania tzw. „un-crop”, czyli zobaczenia obrazu zarejestrowanego przez całą powierzchnię sensora. Wymagane jest tu zastosowanie nowej wtyczki DNG Recover Edges do programu Adobe Lightroom. http://labs.adobe.com/technologies/lightroomplugins/)

Przezroczystość
Podczas łączenia składowych zdjęć, np. w zdjęcie panoramiczne, często w obrazie pojawiają się niezdefiniowane piksele poza krawędziami fotografii. Nowy format DNG pozwala na istnienie tego typu niezdefiniowanych pikseli.

Liczby zmiennoprzecinkowe (HDR)
Obrazy o dużej dynamice tonalnej (HDR) nie najlepiej nadają się do zapisywania przy użyciu liniowego 16-bitowego kodowania, dlatego w DNG 1.4 możliwe jest korzystanie z liczb zmiennoprzecinkowych i przez to odwzorowywanie większego zakresu dynamiki.

  • 16 bitów na liczbach całkowitych pozwala zapisać wartości zakresu tonalnego z przedziału 16 EV
  • 16 bitów na liczbach zmiennoprzecinkowych pozwala zapisać wartości zakresu tonalnego z przedziału 30 EV
  • 32 bitów na liczbach zmiennoprzecinkowych pozwala zapisać setki wartości zakresu tonalnego  EV

Stratna kompresja i zmniejszanie rozdzielczości (downsampling)

Obecny kompromis w jakości obrazu i rozmiar pliku pomiędzy pliku DNG i JPEG:


DNG 1.4 daje także możliwość zapisywania poddanych stratnej kompresji plików RAW, dzięki czemu uzyskujemy plik o znacznie mniejszych rozmiarach (zbliżonych do JPEG), przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności, jakie niosą ze sobą dane RAW.

Stratną kompresję możemy też połączyć ze zmniejszeniem rozdzielczości zdjęcia (tzw. downsampling).

Jaka będzie droga formatu DNG myślę że czas pokaże.

Zródło:Adobe.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.