Krzysztof GIERAŁTOWSKI "Portret bez twarzy" i "Twarzą w twarz"

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Dyrektor BWA w Rzeszowie Ryszard Dudek i autor Krzysztof Gierałtowski zapraszają na otwarcie wystaw “Portret bez twarzy” i “Twarzą w twarz”, które odbędzie się w środę 11 czerwca 2014, o godz. 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie przy ul. Jana III Sobieskiego 18 oraz o 19:00 w Galerii Pod Ratuszem, ul. Rynek 1.

Gieraltowski_plakat.jpg

Krzysztof Gierałtowski, Fotograf

Jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej, interpretator ludzkich twarzy, twórca własnych, przenikliwych wizji portretowanych osób. Laureat wielu nagród. W 2007 roku został odznaczony przez Ministra Kultury RP srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 otrzymał nagrodę C.K. Norwida, a w 2014 Prezydent RP przyznał Mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika “Ty i Ja”, 1971-72 – tygodnika “Perspektywy”, 1977-78 – tygodnika “Razem”, 1978-81 – tygodnika “ITD”. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika “6×9 Fotografia” (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem “Twój Styl”. Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Zainicjował i był członkiem jury konkursów fotograficznych: Szansa (miesięcznik “Foto”) i Wielka szansa (“Gazeta Wyborcza”). Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji „Polacy, portrety współczesne”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych. W 1998 roku ukazał się album „Krzysztof Gierałtowski. Portrety” (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury.
Krzysztof Gierałtowski od ponad czterdziestu lat portretuje indywidualności świata polskiej kultury, nauki, polityki, polskiej inteligencji. Jego zamierzeniami kieruje szczególna ciekawość osobowości portretowanych osób. Wybraną postać fotografuje w kontekście jej pracy, dokonań lub ogólnie znanych przyzwyczajeń. Dramaturgia tych wizerunków opiera się głównie na przerysowaniu, zaaranżowaniu sytuacji zaskakujących, zabawnych, najczęściej niewyobrażalnych dla portretowanej osoby. – Moje fotografowanie ludzi bierze się z ciekawości i chęci uczestniczenia w grze ze współczesnymi mi indywidualnościami – mówi artysta. – Robię portrety subiektywne, dostrzegając u wybranej osoby jedną cechę – wrażenie i tę właściwość staram się wizualizować. Sfotografuję każdego w sposób, który uznam za stosowny. Zawsze towarzyszą mi rozterki dotyczące doboru ludzi, ich zdjęć i sformułowanych opinii. Powstały portrety szczególne, niezwykle interesujące. Poprzez spojrzenie, wyraz min i grymasów ujawniają stany psychiczne, nastroje, marzenia. Ale powstają także portrety “bez twarzy”, zagadkowe, intrygujące.

Wystawy czynne będą do 7 lipca 2014r.

Natomiast w czwartek 12 czerwca 2014r. o godz. 18:00, BWA zaprasza na otwarcie nowego projektu pt.: “Kafka – oswajanie obcego”, którego autorem jest Zbigniew Bajek.

1.jpg 2.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.