Inspirowani Januszami – wystawa i film poświęcony Edwardowi Januszowi

W najbliższy wtorek o godzinie 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy “Inspirowaniu Januszami”, a o 18:30 premiera filmu “Rzeszowskie Janusze”.

„Januszami” określano fotografie pochodzące z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza w Rzeszowie, które powstawały od 1886 r., aż do lat 70. XX wieku. Dziś są one dokumentem historycznym, dzięki którym mieszkańcy Rzeszowa mają świadomość swojej przeszłości.

Wystawa “INSPIROWANI JANUSZAMI” prezentuje unikatowy zbiór fotografii Edwarda Janusza i jego potomków oraz prac współczesnych twórców zainspirowanych jego dziedzictwem. Stanowi przekrój prac fotograficznych wykonanych różnymi technikami w podziale na 3 części:

I. PIĘĆ POKOLEŃ Z FOTOGRAFIĄ (prod. Elżbieta Kaliszewska)

Wystawa „Pięć pokoleń z fotografią” zrodziła się z chęci uświadomienia sobie ponad 150-letniej obecności fotografii w naszym życiu, kulturze i sztuce. Inspiracją była historia jednego z najbardziej prestiżowych w Galicji rzeszowskiego zakładu c. k. nadwornego fotografa Edwarda Janusza, pradziadka autorki wystawy – Elżbiety Kaliszewskiej. Ekspozycja jest próbą zaprezentowania ułamka twórczości zawodowych fotografów wywodzących się z jednej rodziny i ich następców kontynuujących tradycję z bardziej osobistych niż zawodowych względów. Magia portretu, światło obrazu, piękno natury, widoki miast czy niezwykły klimat surowego krajobrazu północy splatają się ze sobą tworząc całość rozpiętą pomiędzy epokami, gotową do indywidualnego odczytania jej przez współczesnego widza.

II. RETROSPEKCJA RZESZÓWSKA (prod. Fundacja Rzeszowska)

Rzeszowska retrospekcja to zbiór kolaży splatających ze sobą historię i współczesność Rzeszowa. Autor – Kuba Kowalski – w ciekawy i oryginalny sposób połączył współczesne zdjęcia z niektórych miejsc Rzeszowa ze zdjęciami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku. Mamy na nich m.in. Rynek, ul. 3 Maja, ul. Matejki, ul. Grunwaldzką, ul. Zamkową, II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Dzięki nim widz może zanurzyć się w pejzażu miejskim i zaobserwować jego zmiany na przestrzeni ponad 100 lat. Kolaże są efektem produkcji filmowej pn. „Rzeszowskie janusze”, w której prezentowane są również w formie animowanej.

III. WIELKI FORMAT W DOMU U JANUSZÓW (prod. Estrada Rzeszowska)

Wystawa fotografii wielkoformatowej wykonanej metodą analogową na dużej kliszy. Zdjęcia to efekt pracy warsztatowej uczniów Liceum Plastycznego w Rzeszowie pod okiem Pawła Olearki. W trakcie warsztatów młodzież zmierzyła się ze specyfiką pracy z materiałami światłoczułymi, jednocześnie pełniąc rolę modeli. Za tło sesji zdjęciowej służyła scenografia kręconego w budynku Estrady Rzeszowskiej filmu o życiu i twórczości Edwarda Janusza pt. „Rzeszowskie janusze”. Wystawa prezentuje zarówno zdjęcia – wydruki, czyli efekt końcowy sesji zdjęciowej, jak i materiały produkcyjne, w tym klisze, zdjęcia Polaroid, itp. Organizatorem warsztatów oraz producentem wystawy jest Estrada Rzeszowska. Fotografie wykonali lub przyczynili się do ich wykonania: Korbelia Borycka, Wiktoria Golba, Alicja Kamaj, Marianna Kaczmarczyk, Natalia Godek, Karolina Żarkowska, Julia Kowalska, Natalia Lipińska, Daniel Zygmunt, Kamil Druk, Dawid Ziemba, Justyna Tylutki, Szymon Żmuda, Justyna Zygmunt, Sylwia Nędza.

W dniu wernisażu wystawę wzbogaci ekspozycja XIX-wiecznego aparatu fotograficznego, dzięki uprzejmości Fundacji Aparat Caffe.

Wernisaż odbędzie się 17 stycznia 2017 o godz. 18:00.

Wernisaż poprzedza premierę filmu “Rzeszowskie janusze”, która rozpocznie się o godz. 18:30.

„Rzeszowskie janusze” to fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki twórczości Edwarda Janusza – rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku. Bazą filmu jest zbiór wybranych fotografii Edwarda Janusza z lat 1886 – 1914 r., potocznie określanych „januszami”. Film przybliża widzom fragment galicyjskiej historii Rzeszowa, historię życia Edwarda Janusza oraz ukazuje kulisy pracy prekursora rzeszowskiej fotografii. Nie tylko przenosi widza w świat, którego już nie ma, ale też spogląda wielowątkowo na unikalne dziedzictwo miejskiej fotografii.

Produkcja filmowa została realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową i Estradą Rzeszowską oraz we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus–Rzeszów, Fundacją Wspierającą Rozwój Kultury „Aparat Caffe”, Pracownią Architektury AW Projekt oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa.

Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

Szczegółowe informacje na temat filmu znajdziecie na stronie: www.rzeszowska.org.pl

Wejściówki na premierę są bezpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona. WDK na swojej stronie informuje, że bezpłatne wejściówki na pokaz zostały już rozdane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.