Fotograficzne Spotkanie Dwóch Karpackich Stolic / Rzeszów – Użhorod 2017

Wspólnie z Greckokatolicką Wspólnotą Braci Mniejszych Kapucynów w Użhorodzie oraz Stowarzyszeniem Artystów – Fotografii z Zakarpacia, serdecznie zapraszamy do Galerii Nierzeczywistej RSF, w piątek 23 czerwca 2017 r. na godz. 18:00 na drugą odsłonę wystawy poplenerowej “Fotograficzne spotkanie dwóch karpackich stolic Rzeszów – Użhorod 2017”.

Użhorod i Rzeszów to stolice regionów powiązanych geograficznym rejonem Karpat. Historia obu miast i ich sąsiedzkie położenie tworzy ciekawe tło dla fotograficznego portretu obu miast. Projekt rozpoczął się fotograficzną wizytą przedstawicieli RSF w Użhorodzie, w dniach 24-26.02.2017. Miesiąc później, w pierwszy wiosenny weekend 24 – 26.03.2017 gościliśmy ukraińskich fotografów w Rzeszowie.

Projekt Fotograficzne spotkanie dwóch karpackich stolic Rzeszów – Użhorod 2017 jest swoistą fotograficzną dokumentacją architektury i życia społecznego Użgorodu i Rzeszowa. Ze względu na swoją artystyczną specyfikę fotografia nigdy nie prezentuje obiektywnego i beznamiętnego obrazu, jej nieusuwalnym walorem jest wrażliwość autora, wybór tematu, kadru i sposobu przedstawienia. Z tego powodu, zgodnie z zamierzeniem organizatorów wystawa jest przede wszystkim “fotograficznym dialogiem” autorów pochodzących z obu miast na temat wizerunku Rzeszowa i Użgorodu – “karpackich stolic” – miast które w swoim regionie pełnią rolę centrów administracyjnych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych.

Projekt ma na celu nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy podkarpackimi i zakarpackimi fotografami. Jego tematem jest dokumentacja fotograficzna stolicy Zakarpacia – Użgorodu ze szczególnym uwzględnieniem architektury, street-photo, fotografii społecznej.

Uczestnicy projektu: Ярослав Шелепа, Андріана Нагорняк, Ярослав Макар, Люба Штефан, Ярослав Дуленко, Сергій Канайло, Іван Буркало, Василь Зубач, Володимир Ньорба (UA).
Jerzy Skiba, Artur Wysocki, Sławomir Gibała, Andrzej Potera, Agnieszka Szafirska, Katarzyna Warańska, Sławomir Fornal, Jan Szczepański, Jarosław Mazur (PL).

Patroni i partnerzy projektu:
Konsulat Generalny RP we Lwowie / Генеральне Консульство РП у Львові
Prezydent Miasta Rzeszowa / Kultura w Rzeszowie
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Pizzeria Per Tutti w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.