Janusz Witowicz “Remanent” wystawa i 80 rocznica urodzin Autora

Zapraszamy serdecznie 15 grudnia 2017 roku do Galerii Nierzeczywistej RSF na uroczysty wernisaż wystawy fotografii autorstwa Janusza Witowicza pt “Remanent”.


projekt plakatu: Barbara Bokota – Tomala

Obchodzony przez Janusza Witowicza piękny jubileusz 80-lecia jest okazją do przygotowania wystawy prezentującej prawie pięćdziesięcioletni dorobek fotograficzny tego zasłużonego dla rzeszowskiej a także i polskiej historii fotografii Artysty.
Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt fotografii. Wernisaż będzie okazją do spotkania i rozmowy z dostojnym jubilatem. Wierzymy, że wielu rzeszowskich sympatyków sztuki skorzysta z okazji do osobistego złożenia życzeń oraz odwiedzenia wystawy będzie – zgodnie ze słowami Pani Magdaleny Rabizo – Birek zamieszczonymi we wstępie do wystawy – „opowieścią o ludzkiej wielkości i nędzy, marzeniach i klęskach, a nade wszystko o trudzie życia”.
Jesteśmy przekonani, że ze względu na wysoki poziom artystyczny wystawy, jej jubileuszowy charakter, a zwłaszcza ze względu na osobę Autora wernisaż i wystawa staną się ważnym wydarzeniem w kalendarzu artystycznym Rzeszowa.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 15 grudnia 2017 r. o godzinie 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie, wystawę można będzie oglądać do 18 stycznia 2017 roku.

Ludzka komedia i moralitet

Dawne i nowe fotografie Janusza Witowicza, jakkolwiek by się od siebie różniły formalnie, łączy uwaga skupiona na człowieku i jego losie, ukazanym we wszystkich fazach – od narodzin, przez dzieciństwo, młodość, dojrzałość, po starość – na chwilach zwyczajnych i momentach niezwykłych, historycznych i przełomowych. Nie bez powodu rzeszowski mistrz podkreśla, jak wielkie, nieprzemijające wrażenie wywarło na nim obejrzenie podczas studiów w Warszawie w drugiej połowie lat 50. minionego wieku monumentalnej wystawy fotografii  Rodzina ludzka. Wracał na nią kilkakrotnie, podziwiając geniusz uważności fotografów z całego świata, którzy po hekatombie II wojny światowej tak mocno odsłaniającej pokłady tkwiącego w człowieku zła, kierowali uwagę na wartość życia codziennego, życia w ogóle, piękno ludzkich typów i ras, bogactwo i złożoność emocji łączących nas ze sobą i światem natury. Odkrycie, że fotografia, którą zainteresował się w ostatnich klasach szkoły średniej, może mieć tak niezwykłą, odrodzeńczą, przywracającą wiarę w człowieka moc, miało dla niego – kresowego dziecka, cudem ocalonego z rzezi wołyńskiej – fundamentalne znaczenie. Zaufał wtedy fotografii i zaczął za jej pomocą wyrażać swoje obserwacje, przemyślenia i odkrycia, powierzając jej najważniejsze sprawy zarówno własnego życia, jak i otaczającej go wspólnoty: Rzeszowa, Podkarpacia, Polski.

Witowicz nigdy nie był fotografem podróżującym w poszukiwaniu ciekawych inspiracji. Wszystko, co dla niego ważne, odnajduje w najbliższym otoczeniu: cud, dramat, absurd, śmieszność, wzniosłość, patos, piękno i ekspresyjną brzydotę. Pomocna mu jest twórcza inwencja i poetycka wyobraźnia. Dzięki tym talentom wzbogaca przedstawione na fotografiach fragmenty rzeczywistości, a wprowadzone do nich formalne zabiegi i eksperymenty (solaryzacje, kolaże, efekty graficzne: ziarnistości, zamglenia, zawirowania, inscenizacje zdjęć) podkreślają aurę towarzyszących uwiecznianemu wydarzeniu uczuć i emocji, innym razem zaś czynią je kompozycjami o złożonych, metaforycznych znaczeniach, które krytycy porównują do wierszy i opowiadań. I tak można je interpretować – docierając do ukrytych w nich sensów przez uważną analizę przedstawień, aktualizację dawnych symboli i alegorii oraz nowatorstwo kreowanych i odkrywanych w rzeczywistości metafor. Nie do zapomnienia są Witowicza: ukrzyżowane ptaki, gołębiarze, macierzyństwa, dzieci, drewniany motyl w klatce, rozpłatane piorunem, „zabite” przez burzę ukochane drzewo, sięgające nieba cmentarzyska zwierzęcych kości, uliczna demonstracja 1981 roku, nade wszystko zaś nieskończona, wciąż dopełniana o nowe wizerunki księga twarzy i postaci – przejmujące portrety zwykłych, biednych, cichych i szarych ludzi. Zresztą nawet gdy fotograf uwiecznia ludzi znanych i wielkich: św. Jana Pawła, pisarzy: Tadeusza Różewicza, Włodzimierza Odojewskiego i Andrzeja Stasiuka, polityków, odsłania nade wszystko ich człowieczeństwo.

Oglądając zgromadzone na jubileuszowej ekspozycji zdjęcia, które tak trudno było autorowi wybrać z dorobku sześćdziesięciu lat pracy w fotograficznym rzemiośle, pomyślałam – oto współczesna komedia ludzka – kronika trudnych i niepięknych czasów, w których przyszło twórcy żyć, a zarazem moralitet – opowieść o ludzkiej wielkości i nędzy, marzeniach i klęskach, nade wszystko zaś o trudzie życia, które – jak przejmująco napisał kresowy poeta Bolesław Leśmian – trzeba przeżyć i przepracować do końca, bowiem

W szyciu nic nie ma, oprócz szycia,
Więc szyjmy póki starczy siły!
W życiu nic nie ma, oprócz życia,
Więc żyjmy aż po kres mogiły!

dr hab., prof. UR Magdalena Rabizo-Birek

 

Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, jak również Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski.

W organizacji wystawy i wernisażu wspierają nas: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Restauracja Per TuttiCukiernia Jakubowski, Activ Media z Rzeszowa, a wystawa została objęta patronatem medialnym przez TVP3 Rzeszów oraz Polskie Radio Rzeszów.

                 

 


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz


fot. Janusz Witowicz

Aktualizacja – Katalog wystawy

Udało nam się przygotować i nawet wydrukować jeden próbny egzemplarz katalogu wystawy Janusza Witowicza “Remanent”.

Ponieważ Autor swoją wystawę finansuje sam (sporo już na to wydał), a Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne wszystkie składki członkowskie przeznacza na utrzymanie Galerii, to nie mamy pieniędzy na sfinansowanie nakładu, dlatego wydrukujemy tyle katalogów, ilu będzie chętnych by posiadać taką pozycję w swoich zbiorach.

Koszt wydruku katalogu – 30 zł/szt
Rozmiar 20×20 cm, 48 stron, oprawa twarda – błyszcząca.

Na deklarację czekamy jedynie do przyszłej środy 6 grudnia, ponieważ w piątek musimy mieć zamknięty nakład. By być pewnym, że Państwa komentarz, czy wiadomość nie zostanie przez przypadek pominięta, prosimy o maila na adres kontakt@rsf.rzeszow.pl.

Jest też możliwość umieszczenia logotypu wśród sponsorów, w zamian za wsparcie wydruku większej ilości katalogów, szczegóły możemy podać mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.