“Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne 1952 – 1995” – grupowa wystawa retrospektywna

Zapraszamy serdecznie 11 stycznia 2019 roku na godzinę 18:00 do Galerii Nierzeczywistej RSF przy ulicy J. Matejki 10 w Rzeszowie, na historyczną, retrospektywną wystawę fotografii “Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne 1952 – 1995” autorstwa członków ówczesnego zrzeszenia.

Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne 1952 – 1995
Grupowa wystawa retrospektywna

Każdy z nas jest odpowiedzialny za rozwój swoich talentów, również tych, związanych z rozumieniem i widzeniem świata przez obiektyw aparatu fotograficznego. Jednak odcinając się od dorobku i osiągnięć naszych poprzedników narażamy się na to, że będziemy brnąć w ślepe uliczki często pustej popularności, czasami nie do końca adekwatnej do naszego osobistego rozwoju.
Z tym większym szacunkiem i uznaniem dla osiągnięć pokolenia tych, którzy tworzyli historię rzeszowskiej fotografii chcieliśmy zorganizować wystawę fotografów związanych z nieistniejącym już Rzeszowskim Towarzystwem Fotograficznym.

Pozwolimy sobie przypomnieć, że z grona RzTF szereg osób awansowało do grona artystów fotografików (Związek Polskich Artystów Fotografików – Jerzy Jawczak, Jerzy Żak, Tadeusz Budziński, Zdzisław Postępski, Janusz Witowicz, Irena Gałuszka, Bogdan Szczupaj, Fotoklub RP – Janusz Wojewoda, Jerzy Wygoda). Towarzystwo wielokrotnie było nagradzane za osiągnięcia artystyczne i propagowanie kultury, oraz promowanie miasta Rzeszowa na forum międzynarodowym: Minister Kultury i Sztuki: 1966, 1982, 1989 rok, Polska Federacja Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie: 1985, 1986, 1993 rok, Związek Polskich Artystów Fotografików: 1989 rok. Członkowie RzTF aktywnie uczestniczyli w ponad 200 plenerach, sympozjach i warsztatach fotograficznych w Polsce i za granicą.
Wśród Członków Honorowych RSF są również osoby, które tworzyły RzTF. Wspólnie z Januszem Witowiczem, Jerzym Wygodą oraz Zdzisławem Świecą zorganizowaliśmy grupową wystawę, aby uhonorować tych, których wkład w rozwój rzeszowskiej fotografii jest niezaprzeczalny. Poprzez wystawę chcemy przybliżyć ich twórczość młodym pokoleniom rzeszowian, zaś tym, którzy pamiętają czasy działalności RzTF stworzyć okazję do spotkania i przypomnienia dorobku rzeszowskich fotografów.
Mamy nadzieję, że udany przebieg wystawy i zainteresowanie nią będzie dla nas, a także dla „nestorów rzeszowskiej fotografii” zachętą do wspólnego przygotowania działań dzięki którym młode pokolenia rzeszowian będą mogły skorzystać z wiedzy i umiejętności doświadczonych fotografów.
Dziękujemy również Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu wystawy.

Agnieszka Szafirska

Autorzy wystawy:
Andrzej Ciepliński
Michał Drozd 
Jacek Fischer †
Irena Gałuszka
Ryszard Gałuszka 
Jerzy Jawczak †
Leszek Kaliński 
Anna Katarzyna Kiełb 
Bogumił Kloc 
Jerzy Kotwica 
Robert Kozdraś 
Włodzimierz Kozło 
Krzysztof Neuberg 
Paweł Niemczak
Waldemar Łabudzki 
Jerzy Olma 
Jerzy Paszkowski 
Zdzisław Postępski †
Alina Popławska – Stankiewicz 
Stanisław Pudło 
Krzysztof Ruszel 
Jacek Stankiewicz 
Michał Szarek
Bogdan Szczupaj
Zdzisław Świeca 
Ryszard Trzeciak 
Bogdan Wąsacz 
Janusz Witowicz 
Igor Witowicz
Janusz Wojewoda 
Jerzy Wygoda 
Jerzy Żak †

Dzięki Galerii Fotografii MIasta Rzeszowa będziemy mogli pokazać Państwu historyczne zdjęcia, pochodzące ze zbiorowych wystaw członków Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego!

(lista jest jeszcze robocza, ponieważ zdjęcia sukcesywnie spływają)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.