„Po sandomierskiej puszczy” Jarka Mazura w Wypożyczalni Muzycznej w Rzeszowie

Zapraszamy serdecznie na wystawę autorstwa Jarka Mazura „Po sandomierskiej puszczy”, która we wrześniu wisi w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 w Rzeszowie.
Finisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się w poniedziałek 30 września 2019 roku o godzinie 18:30.

Jarek Mazur to fotograf drogi i samotności. W jego zdjęciach odnajdziemy emocje, które towarzyszą człowiekowi w życiu: jest zachwyt, poranek niczym kryształ, płuca przepełnione powietrzem, ale i znój, trud pokonywania drogi. Droga jest różna, jak w życiu, jedni idą asfaltem a inni utykają w błocie i między kałużami. To spirale ścieżek, zaśnieżone przesmyki między drzewami, zagajniki brzóz, posępne i ciemne sosny.
Nad wszystkim wisi niebo z chmurami niczym skrzydła, czasem przerażające, bo sprawia wrażenie, jakby chciało zawalić się człowiekowi na głowę.
Te fotografie układają się w trzy słowa: droga- samotność- wolność.
Czuć w nich miłość autora do miejsca, z którego pochodzi, do okolicy,
po której wędruje, a wędruje po Puszczy Sandomierskiej. Choć jak sam mówi, „prawdziwa Puszcza istnieje tylko w moich  snach” to jego wrażliwość i świetne oko obserwatora doskonale pokazują to o czym należy pamiętać i o co dbać.  Każdy zagajnik, utopione we mgle drzewo, leśne szlaki wydeptane przez zwierzęta, to jak czułe gładzenie dłonią tych miejsc, które powoli znikają. To krzyk za pięknem i autentyzmem, które więdną, ale  jest nadzieja, bo fotografie Jarka Mazura uwieczniają to piękno właśnie, pozwalają mu przetrwać. Odpowiadają na pytanie, co jest ważne. 
W tej przestrzeni wizualnej manifestuje się moc pamięci i wspomnień,
a fotografia mówi: choć wy zapomnicie, ja będę pamiętać, przechowam ten świat dla innych.

Agnieszka Czachor

Jarosław Mazur – muzykant  i włóczęga z aparatem fotograficznym. Urodzony w 1967 roku w środku Sandomierskiej Puszczy, wraca tam w rozmaitych wcieleniach spłacając swój dług wobec niej.
Związany z łemkowskim życiem kulturalnym zwraca obiektyw nie tylko na strony lasowiackie, ale również w kierunku pasm Niskiego Beskidu. Zafascynowany językami słowiańskimi bada i fotografuje Podlasie i Łużyce.
Autor wystaw „Moje serce zasnęło w Karpatach”, „Wędrówki po Łemkowynie” i „Podlasie- cztery żywioły”.
Zaintrygowany krajobrazem muzyczno- kulturowym Słowiańszczyzny fotografuje to, co słyszy. Członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego od 2014 r.

Fragment twórczości Autora:

fot. Jarek Mazur

fot. Jarek Mazur

fot. Jarek Mazur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.