Katarzyna Warańska została członkiem ZPAF

Miło nam poinformować, że 20 listopada 2019 roku Rada Artystyczna przyjęła do Związku Polskich Artystów Fotografów nowych członków Okręgu Świętokrzyskiego: Katarzynę Agapiou, Stanisława Dulnego, Stanisława Dunin-Borkowskiego, Marcina Gruszkę, Grzegorza Sidła, Magdalenę Wolff, Macieja Strąpocia, Katarzynę Warańską i Andrzeja Kosikowskiego.

Katarzyna Warańska, rocznik ’81, mieszka w Rzeszowie,
wprowadzający do Okręgu Świętokrzyskiego: Irena Gałuszka i Ireneusz Misiak.
Fotograf, architekt krajobrazu i wnętrz, społecznik i przyrodnik. Podróżnik po bliższych i dalszych krainach. Od 2011 roku członkini Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF). Jest także organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF. Organizuje wystawy, zaprasza artystów, zajmuje się częścią wizerunkową i oprawą graficzną wernisaży. Kurator m.in. takich wystaw jak: „Tanzania od 0 do 5895” Jerzego Skiby – 2016 ; „Nowy Świat” Krzysztofa Zająca – 2016 ; „Sansara” Rafała Kaźmierczaka – 2017 ; „W drodze” Łukasza Grudysza – 2018 ; „Po sandomierskiej puszczy” Jarosława Mazura – 2018 ; „Bajki niczyje” Jolanty Rycerskiej – 2019 ; „Kobiecość” zbiorowej wystawy kobiet o kobiecości – 2019. Od 2013 roku posiada uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej przy PTTK.
W fotografii skupia się głównie na szeroko rozumianym pejzażu i człowieku. Wynika to w głównej mierze z jej zawodu oraz przywiązania i troski o nasz krajobraz. Często sięga w swojej pracy po takie narzędzia, aby uzyskiwać obraz z pogranicza malarstwa lub grafiki. Stara się, aby fotografie nie były oczywistym przedstawieniem danego krajobrazu. Nie są to jednak przetworzenia komputerowe. Korzysta do osiągnięcia tych celów głównie ze światła zastanego w przestrzeni, minimalizmu, nieostrości, czasem specjalnie „popsutej” optyki, wielokrotnych ekspozycji czy poruszeń.
Jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych, 5 indywidualnych (m.in. „Przenikanie” 2015, „Chasydzkie sacrum” 2018, „F.O.R.M.Y.” 2019) oraz kilkudziesięciu pokonkursowych. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym (m.in. 7 Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Miasto i Ludzie – Lubię to!” w Krośnie, Nagroda Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie za cykl prac „Krośnieńskie pejzaże”; KrajowySalon Fotografii Artystycznej Żary 2016, organizowany przez Żarski Dom Kultury – wyróżnienie za zdjęcie z cyklu „Skrawki ziemi mej” pt. „Przestrzenie”; Grand Prix w konkursie „Karpackie Oblicza” 2019 organizowanym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, za pracę „Samotnik”.
W polu jej zainteresowań artystycznych leży także szeroko pojęty LandArt oraz wszystko, co powiązane z naturą. Jest osobą aktywnie działającą na polu fotografii w swoim mieście Rzeszowie. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Działa wraz z koleżankami i kolegami ze stowarzyszenia w akcjach charytatywnych. Organizują wspólnie plenery po mieście dla ludzi spoza organizacji. Uczestniczą jako grupa w takich wydarzeniach jak Noc Muzeów, World Wide Photowalk.
Więcej na stronie autorskiej.

fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat
fot. Katarzyna Warańska, z cyklu Magia rumuńskich Karpat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.