Rafał Filip i Krzysztof Pisarek | “…masz być Napoleonem” w Galerii Nierzeczywistej

10 września o godz. 18:00 otwieramy kolejną wystawę w naszej Galerii Nierzeczywistej. Tym razem to zbiór prac, których autorami jest dwóch twórców, pan prof. dr hab. n. med. Rafał Filip i dr Krzysztof Pisarek pod tytułem “… masz być Napoleonem”.

Idea tej wystawy jest szczytna, gdyż porusza problem ludzi chorych na nieuleczalne choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniewskiego – Crohna.

Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Pozostałe patronaty to J-elita Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów i Nowiny24.

O wystawie

Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane na wystawie, to rezultat wyjątkowej inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. 

Każdemu z nich robiono po dwa zdjęcia. Czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie przewlekła choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Jak wskazuje profesor, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Z chorobami zapalnymi jelit zmaga się blisko 100 tys. Polaków. To przewlekłe choroby z okresami zaostrzeń i remisji, objawiające się silnym bólem brzucha, biegunką i krwią w stolcu. Szczyt zachorowań przypada między 15. a 35. rokiem życia, a co czwarta zdiagnozowana osoba to dziecko. Pacjenci z powodu zaostrzeń są często hospitalizowani, wielu z nich przechodzi operację usunięcia fragmentu lub całego jelita, a część także zabieg wyłonienia stomii (sztucznego odbytu na brzuchu, którym wydalana jest treść jelitowa). Wystawa ma pokazać, że za każdym z pacjentów wiąże się jego osobista historia walki z chorobą i życia pomimo niej.

Jesteśmy przekonani, że wystawa trafi do szerszego grona odbiorców, a jej przesłanie dotrze do wielu osób, które na co dzień borykają się z fizycznymi, psychologicznymi, a także społecznymi konsekwencjami chorób przewlekłych oraz uwrażliwi społeczeństwo na problemy osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami.”Piotr Chrzanowski                        Zapraszamy bardzo serdecznie, w imieniu własnym i Autorów, 10 września 2021 r. na godz. 18:00 do Galerii Nierzeczywistej RSF.Będzie nam miło Państwa gościć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.