"By czas nie zaćmił i niepamięć" w Galerii OPe

Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie oraz Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zapraszają na wystawę fotografii

“By czas nie zaćmił i niepamięć…”

Wystawę będzie można oglądać  od 21.04 w galerii OPe przy ul. Dominikańskiej 15.

“BY CZAS NIE ZAĆMIŁ I NIEPAMIĘĆ”, to tytuł wystawy zdjęć wykonanych w Muzeum Mleczarstwa przez fotografów z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Autorzy sfotografowali bezcenne eksponaty, aby uchronić je przed zapomnieniem. Muzeum Mleczarstwa mieści się w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 20. Usytuowane jest w halach produkcyjnych dawnego budynku szkolnej mleczarni. Zgromadzono w nim urządzenia i maszyny związane z mleczarstwem oraz archiwalne dokumenty obrazujące powstanie i działalność Spółdzielczości Mleczarskiej w Galicji, a także Krajowej Szkoły Mleczarskiej. Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługuje kolekcja wirówek – od wiekowych typu Wolseley, Victoria, Regina, używanych w dworskich mleczarniach pod koniec XIX w., po udoskonalone szwedzkiej firmy „Alfa Laval”, z których najstarsza pochodzi z 1925r., czy niemieckiej Westfalia z roku 1930. Pierwsza ekspozycja muzealnych maszyn i urządzeń miała miejsce w 1953r. Muzeum zostało uroczyście otwarte
6 września 1986r., natomiast ekspozycję urządzeń i maszyn mleczarskich udostępniono zwiedzającym 8 maja 1988r.,
w 85. rocznicę założenia Szkoły. Muzeum to unikalny, jedyny w kraju i w Europie, bezcenny dokument rozwijającej się techniki mleczarskiej.
19 maja 2012r. po raz kolejny Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających w ramach Europejskiej Nocy Muzeów
w godz. 19.00 – 1.00. Muzeum mieści się w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie, który do dnia dzisiejszego kontynuuje ponad stuletnią tradycję kształcenia zawodowego na ciekawych kierunkach, odpowiadających potrzebom rynku pracy.
Wystawa wcześniej prezentowana była w listopadzie 2010 r. przy Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, oraz na stałe jest wywieszona w Galerii Nierzeczywistej.