Wystawa aparatów w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Pragniemy serdecznie zaprosić wystawę aparatów fotograficznych w Muzeum Ziemi Leżajskiej, która planowana jest na wrzesień br. Będzie ona przedstawieniem światowego rozwoju przemysłu fotograficznego począwszy od małoobrazkowych aparatów, skończywszy na słynnych aparatach pudełkowych.

wystawa_plakat.jpg

Autor wystawy Pan Marian Gdula jest miłośnikiem fotografii niekiedy określanym mianem „foto maniaka”. To także zapalony kolekcjoner aparatów fotograficznych. Jego pasja narodziła się już za czasów studenckich – moje zainteresowanie nią trwa już przeszło 40 lat. To właśnie w tamtych czasach należałem do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie znalazłem podobnych do siebie pasjonatów fotografii. Przez okres kilku lat działałem również w Agencji Fotografii Politechniki Krakowskiej. Interesowała mnie głównie fotografia reportażowa oraz różnego rodzaju techniki fotograficzne, jak i sprzęt fotograficzny – głównie aparaty – mówi Pan Marian.
W latach 70. zrealizował samodzielną wystawę: Krakowskie Juwenalia ’71, którą wystawiał w przemyskim i rzeszowskim MPiK-u oraz w krakowskich klubach studenckich.
Pierwszym aparatem Pana Mariana był kolekcjonerski model aparatu średnio formatowego Pentacon Six produkowanego w NRD w latach 1956 – 1990. W swojej kolekcji posiada niemal 700 sztuk aparatów fotograficznych światowych producentów.
W Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprezentowanych zostanie część kolekcji Pana Mariana będą to niespotykane perełki, których na całym globie niekiedy jest tylko kilkaset sztuk.
Ekspozycji towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna, której autorem jest Pan Marian Gdula.

OTWARCIE WYSTAWY w MUZEUM ZIEMI LEŻAJSKIEJ przy ul. Mickiewicza 20A,  dnia 19 września o godz. 17:00.

Aktualizacja – zapraszamy do relacji z wernisażu:

Response code is 404

 

Miesięczniki – lipiec 2014

Zapraszamy do 44 – lipcowego numeru magazynu internetowego „Miesięczniki plus”.

W tym numerze na jedynce króluje zdjęcie Artura Wysockiego „Wodny balet”.

W numerze:
– miesięczniki lipcowe,
– miesięczniki tematyczne „Portret artysty”,
– Rzeszów street photo – opublikowane w lipcu na stronie www.fb.com/RzeszowStreetPhoto,
– portfolio – Jacek Książek,
– wystawy – Aleksy Iutin „Metamorfozy”.

Zapraszamy do lektury:

#44Czytaj online.

Codzienne życie bieszczadzkich smolarzy w Galerii Nierzeczywistej

Zapraszamy serdecznie w najbliższy czwartek 28 sierpnia do Galerii Nierzeczywistej na godzinę 18:00 na wernisaż otwierający autorską wystawę fotografii “Codzienne życie bieszczadzkich smolarzy” Rafała Nowaka przedstawiającą reportaż zrobiony w sercu Bieszczad. Autor zaprezentuje 20 kadrów z codziennego egzystowania ludzi, którzy poświęcili całe swoje życie i zdrowie niecodziennemu zawodowi.
Plakat.jpg

O wystawie
Jak mówił Ryszard Kapuściński – prawdziwy reporter to wcale nie ten, który dobrze pisze, który robi piękne zdjęcia i ciągnie za sobą ciężkie torby z profesjonalnym sprzętem. Prawdziwy reporter to ten, który najwięcej dostrzega, który potrafi swoim charakterem, empatią zbliżyć się do fotografowanego obiektu, wejść w jego skórę i ukazać światu to, co ważne i piękne, choć na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Takim prawdziwym reporterem jest właśnie Rafał Nowak, który prezentuje kolejną już wystawę ze swojego cyklu „Bieszczadzkie zawody”. Tym razem Rafał wziął na warsztat materiał bardzo trudny – postanowił za pomocą swych fotografii ukazać życie i pracę smolarzy – mężczyzn, którzy w ciężkich, polowych warunkach, w sercu najdzikszych Bieszczad zajmują się wypałem węgla drzewnego. Podejść do tematu było już sporo, powstawały sesje, filmy dokumentalne. Dzika przyroda i izolacja od świata, jaką daje praca na wypale, twarze pomarszczone i czarne od węgla drzewnego, dymy snujące się nad retortami – to motywy, które co jakiś czas przyciągają domorosłych fotografików i filmowców. Rafał podszedł do zadania jednak na sposób wyjątkowy. Jak sam mówi „po prostu przyszedłem do nich i zacząłem rozmawiać, bez lęku i wstydu; o ich pracy, o życiu codziennym”. Potem było kilka wyjazdów, w sumie 12 dni spędzonych w bieszczadzkich smolarniach, wspólne noclegi, godziny rozmów, a kilka kieliszków wódki pozwoliło złapać bliższy kontakt. Dzięki wielkiej empatii, dobremu oku i fotograficznej cierpliwości powstawały kadry niepowtarzalne. I stał się cud. Ludzie, którzy często w bieszczadzkiej głuszy poszukują ucieczki od świata, samotności i ciszy, którzy zwykle unikają fotografów, tu potrafili zaufać, obnażyć się ze swej codzienności i ukazać przed obiektywem Rafała Nowaka swój świat i codzienny trud. Reporter nie ingerował w życie smolarzy, nie ma tu wystudiowanych póz, strojenia min, sztucznych uśmiechów. Mamy więc prawdziwy dokument z najwyższej półki, którego esencją jest prezentowana wystawa. To 20 wyselekcjonowanych kadrów, a nad każdym z nich warto zatrzymać się dłużej, pomyśleć. Autor zdjęć mówi, że przez swoją pracę chciał oddać hołd tym ciężko pracującym na wypale. Nie znam nikogo, kto potrafiłby to lepiej uczynić.
Piotr Durak

006.jpgfot. Rafał Nowak

009.jpgfot. Rafał Nowak

010.jpgfot. Rafał Nowak

Rafał Nowak, rocznik 1986, rodowity rzeszowianin. Fotograf z zawodu. Od stycznia 2012 członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Od stycznia 2013 członek Związku Zawodowego Twórców Kultury. Przydzielony do sekcji Fotografów Artystów. Na co dzień szef działu fotoreporterów na portalu sportowepodkarpacie.pl oraz współpracownik Mediów Regionalnych. W weekendy zajmuje się fotografią ślubną. Fotografia towarzyszy mu przez większą część życia. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną, lecz nie ogranicza się tylko do tych dwóch dziedzin. Swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w erze fotografii analogowej. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych a jego zdjęcia można było zobaczyć na wielu wystawach.

Aktualizacja powernisażowa – zapraszamy do fotorelacji:

Response code is 404

Wyniki konkursu na najciekawsze zdjęcie wykonane nocą

Na początku lipca Wypożyczalnia Główna Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ogłosiła konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie wykonane nocą.

Komisja konkursowa w składzie:
– Katarzyna Rauch – kierownik Księgarni Matras CH Millenium Hall w Rzeszowie,
Grzegorz Malinowski – fotograf,
– Zdzisław Świeca – Przewodniczący Rady Artystycznej RSF,
– Mariusz Baran – Rada Artystyczna RSF,
– Piotr KrupaRada Artystyczna RSF,
– Agnieszka SzafirskaRada Artystyczna RSF,
– Artur WysockiRada Artystyczna RSF,
– Łukasz Kleska – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie,

postanowiła przyznać nagrody za najciekawsze zdjęcia osobom:

1 miejsce – Piotr Dutko
nagroda – książka “Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”
1 Piotr Dutko.jpg

2 miejsce – Kuba Soja
nagroda – książka “Poradnik fotograficzny”
2 Jakub Soja.jpg

3 miejsce – Justyna Wysocka
nagroda – książka “Polskie cuda UNESCO”
3 Justyna Wysocka.jpg

4 miejsce – Marlena Zdun
nagroda – książka “Łańcut i okolice. Przewodnik”
4 Marlena Zdun.jpg

5 miejsce – Daniel Stelmach
nagroda – książka “Leżajsk i wokół Leżajska. Przewodnik”
5 Daniel Stelmach.jpg

Wyróżnienie – Natalia Anna
nagroda – płyta Diaboł Boruta “Leśny Duch…”
6 Natalia Anna.jpg

Wyróżnienie – Monika Fotografia
nagroda – płyta CALEA “Nieobecność”
7 Monika Fotografia.jpg

W sprawie ustalenia formy przekazania nagród prosimy o kontakt z Organizatorem i zachęcamy do śledzenia jego i nas na Facebooku, gdzie na pewno będziemy informować o nowych konkursach z jeszcze ciekawszymi nagrodami.

Worldwide Photowalk w Rzeszowie

Zapraszamy do udziału w kolejnym międzynarodowym spacerze fotograficznym organizowanym na całym świecie w tym samym terminie, którego pomysłodawcą jest znany w „światku fotograficznym”, autor ciekawych książek o tematyce fotograficznej – Scott Kelby.

W tym roku plener odbędzie się 11 października.

WPW2014

Trasa jeszcze jest dogrywana, ale już można się zapisywać i dołączać na stronie kelbyone.com.

 Aktualizacja 18.08:

Wstępny plan na trasę spaceru – Śladami mniej lub bardziej nowoczesnej architektury w Rzeszowiehttps://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zpdUIiAcJDT4.k2G3bBvrMk90