Śladami leżajskich Chasydów

Zapraszamy na kolejną dwutorową wystawę, która będzie miała jednocześnie miejsce w świecie realnym oraz wirtualnym.
Tym razem zobaczymy wystawę fotografii Rafała Nowaka “Śladami leżajskich Chasydów”, której wernisaż odbędzie się w Starej Drukarni 16 maja 2013 roku o godzinie 18:00, natomiast wirtualnie od godziny 20:00 będzie ją można oglądać w Galerii Nierzeczywistej.

O wystawie
Chasydyzm polski, powszechnie i potocznie zwany po prostu chasydyzmem. Ta odmiana jest najszerzej znana, między innymi dlatego, że rozwija się do dziś. Mimo że dzisiejszy chasydyzm jest wynikiem kilkuwiekowej ewolucji, to w prostej linii jest spadkobiercą ruchu powstałego w XVIII wieku. I wojna światowa przyniosła chasydyzmowi dezintegrację i rozproszenie m.in. w wyniku zmian politycznych, jakie nastąpiły po wojnie, kiedy to granice państw znacznie się pozmieniały. Wtedy też dużo zwolenników chasydyzmu wyemigrowało do USA, dając tam początek dalszej egzystencji w innych warunkach. W ZSRR chasydyzm został w zasadzie wyeliminowany. Funkcjonował na terenie II RP, ale tylko do czasów II wojny światowej, kiedy to w efekcie Holocaustu całkowicie zniknął z terenów Europy Środkowo-Wschodniej. Po II wojnie światowej chasydyzm rozwijał się (i rozwija się nadal) głównie na terenach USA i w Izraelu, stając się symbolem skrajnej ortodoksji.

Elimelech z Leżajska (1717-1786) to pierwszy cadyk w historii judaizmu i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Był uczniem Dow-Bera z Międzyrzeca i został jego następcą po śmierci. Po latach wędrówki i nauczania w I Rzeczypospolitej, w 1772 osiadł w Leżajsku. Uczniami Elimelecha byli m.in. Jakub Icchak Horowic, Naftali z Ropczyc i Menachem Mendel z Rymanowa. Napisał dzieło Noam Elimelech (czyli łagodność Elimelecha), jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu. Jego postać obrosła wieloma legendami. Jeszcze za życia miał leczyć nieuleczalnie chorych i rozmawiać ze zwierzętami.

Chasydzi wierzą, że wielki cadyk w rocznicę swej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Świętowaniu towarzyszy spontaniczna, radosna zabawa.

W obchodach brali udział chasydzi z Europy. USA, Kanady i Izraela. Dla chasydów Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na świecie.

Wystawę będzie można oglądać do 16.06.2012

Rafał Nowak, rocznik 1986, rodowity rzeszowianin. Fotograf z zawodu. Od stycznia 2012 członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Od stycznia 2013 członek Związku Zawodowego Twórców Kultury. Przydzielony do sekcji Fotografów Artystów. Na co dzień szef działu fotoreporterów na portalu sportowepodkarpacie.pl oraz współpracownik Mediów Regionalnych. W weekendy zajmuje się fotografią ślubną. Fotografia towarzyszy mu przez większą część życia. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną, lecz nie ogranicza się tylko do tych dwóch dziedzin. Swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w erze fotografii analogowej. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych a jego zdjęcia można było zobaczyć na kilku wystawach.