8 marca w studio RSF

Z okazji 8 marca RSF zaprasza Panie do udziału w akcji Liliowy Kapelusz. W tym dniu w studiu RSF przy ulicy Matejki 10 żeńska część naszego stowarzyszenia będzie bezpłatnie wykonywać wszystkim chętnym kobietom portret w kapeluszu.

Pamiętajcie o tym, że Dzień Kobiet obchodzono już w starożytnym Rzymie jako Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Zachęcamy i dziś do spełniania życzeń wszystkich kobiet przynajmniej w tym jednym dniu. 😉

Szczegóły naszej akcji na plakacie. Zapraszamy

 

Duchowa podróż po zapomnianych cerkwiach w Starej Drukarni

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii “Duchowa podróż po zapomnianych cerkwiach” autorstwa Rafała Nowaka, Piotra Duraka oraz Bartosza Gajdka.
Wernisaż odbędzie się 13 marca 2014 roku o godzinie 20:00 w Starej Drukarni przy ul. Bożniczej 6

Duchowa podróż po zapomnianych cerkwiach” to realizowany przez wiele lat dokument składający się z dwudziestu wyselekcjonowanych kadrów zrobionych na przełomie lat 2009-2013. Wielokrotne odwiedzanie opuszczonych i zrujnowanych cerkwi Podkarpacia i Lubelszczyzny było naturalną koleją rzeczy. Klimatem starych świątyń Piotr zaraził się już od pierwszej wizyty w tych miejscach, wraz z Bartkiem Gajdkiem i Rafałem Nowakiem. W sumie jak dotąd odbyliśmy kilkanaście podróży na Roztocze, w Bieszczady i na Ukrainę, poszukując zapomnianych świątyń, które są dla nas miejscami magicznymi. Kiedyś skupiała się tu ogromna wiara mieszkańców; wielką jej energię można odczuć do dziś, dotykając ścian, na których łuszczy się farba bogatych niegdyś malowideł, czy ścierając kurz z zapomnianych ołtarzy. Jak dotąd odwiedziliśmy kilkadziesiąt opuszczonych cerkwi, dokumentując fotograficznie ich stan oraz zapomniane piękno tamtych czasów.
Opuszczone cerkwie to świadectwo niełatwej historii naszego regionu, II wojny i wysiedleń.
Podróże przez bezdroża Podkarpacia i Lubelszczyzny zaowocowały wieloma zdjęciami, dwoma spotkaniami z policją i wymianą zawieszenia w samochodzie.
Na kadrach zobaczymy całe budynki jak i ich wnętrza. Nie zabraknie również detali.
Zapraszamy serdecznie
Autorzy wystawy: Bartosz, Piotr oraz Rafał.

fot. Bartosz Gajdek
fot. Bartosz Gajdek

fot. Rafał Nowak
fot. Rafał Nowak

fot. Piotr Durak
fot. Piotr Durak

Ukraina – śladami polskości

Polskie tropy na ukraińskiej ziemi będą głównymi motywami na wystawie fotograficznej „Ukraina – śladami polskości”. Wernisaż ekspozycji zaplanowano na 28 lutego w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie. Fotografie będzie można oglądać do 27 marca również w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, gdzie zostanie wystawiona część zdjęć.

Wystawa „Ukraina – śladami polskości” jest efektem siedmiodniowego pleneru fotograficznego na Ukrainie, który został zorganizowany w ramach projektu „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” dofinansowanego przez Unię Europejską. Sześciu fotografików z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odwiedziło miasta: Lwów, Stryj, Drohobycz, Sambor, Olesko, Żółkiew, Iwano-Frankiwsk i Kołomyję. Celem pleneru było artystyczne uchwycenie na fotografiach miejsc ważnych dla Polski i Ukrainy, krajów, które łączą wielowiekowe związki kulturowe i historyczne.
„Ukraina – śladami polskości” jest zapisem tej podróży, ale także wizualną interpretacją przejawów polskiej kultury na Ukrainie. „Dążyliśmy do przedstawienia miast pogranicza polsko – ukraińskiego, dostrzeżenia ukrytych kontekstów historycznych, społecznych i kulturowych. Podróż na Ukrainę nie była celem samym w sobie, tylko przywiezione z niej obrazy, historie, spojrzenia, światy, cała różnorodność doznań, których doświadczyliśmy” – komentuje Piotr Krupa, Prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.
Ze względu na bogactwo prezentowanego materiału wystawa została podzielona na dwie ekspozycje. Pierwsza będzie miała miejsce w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie, druga będzie zlokalizowana w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, przy ul. Kopisto 1 w Rzeszowie. Ekspozycje będą ze sobą wzajemnie korespondować, warto więc odwiedzić obydwa miejsca. Wystawa potrwa od 28 lutego do 27 marca 2014 r.

Autorzy wystawianych prac: Piotr Krupa, Rafał Orłowski, Patrycja Pitra, Jurij Rylchuk, Jerzy Skiba, Katarzyna Warańska, Artur Wysocki.

O Projekcie
„Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” to projekt unijny, w którym Partnerem Wiodącym jest miasto Rzeszów, a miastami partnerskimi Iwano-Frankiwsk oraz Łuck. Głównym celem projektu jest stworzenie sieci współpracy w zakresie kultury i opieki społecznej zaangażowanych miast. Pozwoli to zwiększyć aktywność kulturową terenów przygranicznych, poprawić jakość życia, wpłynąć na umocnienie więzi społecznych.
Projekt angażuje różnorodne instytucje społeczne i samorządowe w międzynarodową współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą. Jej efektem będą niesamowite wydarzenia, ekscytujące feerią folkowych barw, łączące nowoczesność z tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza. Spektakle teatralne, wystawy, szkolenia i warsztaty artystyczne, festiwal „Barwy Pogranicza” – to tylko wycinek z bogatego planu, który będzie realizowany na przestrzeni 2 lat. Na tym nie koniec, gdyż przedsięwzięcie zakłada również podniesienie kompetencji pracowników samorządowych, którzy wezmą udział w szkoleniach i zdobędą umiejętności istotne dla prowadzenia wspólnych, polsko-ukraińskich działań. Przyszłą współpracę transgraniczną ułatwi także wymiana informacji i doświadczeń między partnerami.

Kontakt:

Biuro Projektu “Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza”
Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa
Rynek 11, 35-064 Rzeszów

Więcej informacji: www.barwypogranicza.pl

Plener w Wisłoku Wielkim – galeria

W ostatni zimowy weekend stycznia mieliśmy okazję plenerować się w Wisłoku Wielkim, a dokładniej w zaprzyjaźnionej Chacie nad Wisłokiem. Efekty można sobie obejrzeć w poniższej galerii, a my już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu :).


 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

I backstage z tego śnieżnego pleneru.


 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Oraz nasza krasnoludzka Chatka nad Wisłokiem 🙂

Miesięczniki – styczeń 2014

Zapraszamy do nowego – rozszerzonego wydania Miesięczników RSF-u. Na jedynce tym razem zdjęcie Alicji Wysockiej.
Począwszy od bieżącego numeru zwiększamy zawartość o miesięczniki tematyczne. Zdjęcia na zadany wcześniej temat są omawiane w każdy trzeci poniedziałek miesiąca na spotkaniu RSF-u. Tym razem tematem była “Postać ludzka w pejzażu”.

Jak do nas dołączyć?

Należy zapoznać się ze statutem Stowarzyszenia, niezbędnikiem nowego członka oraz minimum dwa razy uczestniczyć w poniedziałkowym spotkaniu w roli Sympatyka. Następnie należy przybyć na spotkanie wraz ze swoim portfolio. Portfolio (10-20 prac) może być w formie elektronicznej lub papierowej. Po zaakceptowaniu przez Zarząd należy wydrukować i wypełnić Deklarację członkowską, wpłacić składki członkowskie wraz z wpisowym i ze zdjęciem dostarczyć na spotkanie.

Będąc członkiem rzeczywistym można uczestniczyć we wszystkich projektach (wystawach, plenerach, warsztatach) organizowanych przez RSF oraz korzystać ze sprzętu będącego własnością stowarzyszenia tj.: kalibratora, światłomierza, zestawu parasolek studyjnych, lampy plenerowej, w niedalekiej przyszłości korzystać z ciemni. Jest także możliwość wypożyczenia na indywidualną wystawę sztalug z aluminiowymi ramami 50×70 cm oraz rzutnika.

Wernisaż wystawy fotografii Estery Kulawskiej "Zawód"

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii Estery Kulawskiej “Zawód”, który odbędzie się 14 lutego 2014 o godzinie 20.00 w Pubie Kontakt przy ul. Ks. Feliksa Dymnickiego 4 w Rzeszowie.

Nie wykonywałem żadnego zawodu i zmarnowałem mnóstwo czasu. Ale ta strata była w rzeczywistości zyskiem – pisze na temat swojego życia Emil Cioran, Jednak czy to prawda, czy w rzeczywistości nie wykonywał on żadnego zawodu, czy bycie filozofem, pisarzem to żaden zawód? Co wtedy gdy zawód staje się pasją? Gdy wypełnia życie? Gdy w codziennej codzienności odkrywamy niecodzienność, która zaskakuje nas kolorem, smakiem, intensywnością doznań? Co gdy w oczach drugiego człowieka odnajdujemy siebie jakiego nie znamy? Czym jest nasz zawód? Rozczarowaniem, które spotyka nas w życiu, czy pracą, nie docenioną, zwykłą, która staje się treścią tegoż, jego esencją. Zastanówmy się nad tym pochylając się nad pracą tych, co niezauważeni są obok nas.